USD/JPY Paritesi Yorumu – 18.03.2016

BoJ Tutanakları Yayınlandı

BoJ’un Ocak sonunda negatif faiz politikasına geçme kararı verdiği para politikası toplantısının tutanakları yayınlandı. Neredeyse bütün üyelerin global piyasalarda artan volatiliteden endişeli olduğunu ve risklere karşı koymak için ek önlemler alınması gerektiğini savunduğunu görüyoruz tutanaklarda.
Bir kaç üye global risklerin aşağı yönlü olduğunu düşünüyor ve hemen adım atmak yerine biraz daha beklemeyi tercih ediyor. Bir üye (Kuichi veya Sato ikilisinden biri) para politikası zaten aşırı genişlemeci ve ek gevşeme hamlesine gerek yok derken bir üye varlık alımını büyütme yönünde görüş bildirmiş.
BoJ ekonomistleri toplantıda iki gevşeme opsiyonunu masaya getirmiş. Biri varlık alım programını büyütme, ikincisi negatif faizler. Bir çok üye varlık alım programı ve negatif faiz politikasının bankaların ek parasal gevşeme hamlelerini daha etkili kılacağını söylerken üyelerden biri bu politikanın piyasalarda kafa karışıklığı ve endişe yaratacağını belirtmiş. Tutanaklarda bir çok, bir kaç, çoğunluğu, bazıları gibi terimlerin rakamsal bir karşılığı yer almıyor fakat kararların beşe dört çoğunlukla çıktığını hatırlatalım.
Para politikası kuruluna katılan hükümet temsilcisinin negatif faiz politikasına destek verdiğini anlıyoruz tutanaklardan. Temsilci, negatif faiz politikasının fiyat hedefine ulaşmak için hükümet tarafından gerekli olarak değerlendirildiğini dile getirmiş toplantıda.
Son BoJ para politikası kararları salı günü açıklanmıştı. Faizlerde ve varlık alım programında herhangi bir değişiklik yapmamıştı BoJ fakat önümüzdeki aylarda mevduat faizini daha da aşağılara çekme ihtimali var. USDJPY ise gri bölgede devam ediyor. 116.00 – 115.50 bölgesinin kırılması yukarı yönlü yeni bir büyük hareketi, 111.00 – 110.00 destek bölgesinin kırılması ise aşağı yönlü büyük bir hareketi tetikleyebilir.
Asya borsalarında Japonya dışındaki endekslerde alıcılı bir seyir var. Çin Şangay Bileşik %1.73, Şenzen CSI300 %1.53 artıda kapanırken Avustralya ASX %0.30, Güney Kore KOSPI %0.20, Hindistan Sensex %0.40 primli haftanın son seansında. Japonya Nikkei endeksi ise %1.25 kayıpla kapandı.
Öğleden sonra Kanada’dan gelecek olan perakende satışlar ve enflasyon verileri ile ABD’den gelecek olan Michigan tüketici güven endeksi ve enflasyon beklentileri piyasaların takibinde olan veriler olacak. Veriler öncesi USDCAD’in çok önemli bir destek bölgesini test ettiğini belirtelim.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.