USD/JPY Paritesi Yorumu – 15.03.2016

BoJ Bu Ay Beklemede

Ocak ayındaki toplantıda negatif faiz politikasına geçen Japonya Merkez Bankası BoJ iki gündür devam eden ve bugün sonuçları açıklanan Mart ayı para politikası toplantısında faizlerde ve varlık alım programında bir değişikliğe gitmeme kararı aldı.
Para piyasaları fonlarını negatif faizlerden muaf tutma kararıyla negatif faizlerin kurumsal yatırımcılar üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlamaya çalışan BoJ, üç ayda bir negatif faize maruz kalan rezerv oranlarını gözden geçirme kararı aldı.
BoJ ekonomik faaliyetler ve fiyatlar üzerindeki riskleri incelemeye devam ederek gerekmesi durumunda niceliksel, niteliksel ve faiz oranlarıyla yeni parasal gevşeme önlemlerine baş vuracağın belirtiyor ve uzun vadeli bir perspektifte enflasyon beklentileri yükselse de son zamanlarda bir zayıflama yaşandığını ifade ediyor karar metninde.
Gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlamanın üretim ve ihracatı etkilemesine rağmen Japonya ekonomisinin ılımlı toparlanma trendini sürdürdüğü görüşünde BoJ. Bir önceki büyüme değerlendirmesine göre hafif daha kötümser bir değerlendirme.
Yıllık seksen trilyonluk varlık alım programının devam ettirilmesi kararı 8-1 oy dağılımı ile çıkarken, negatif faiz politikası devam etme kararı 7-2 dağılım ile çıkmış bugünkü toplantıda. Karşı çıkan üyeler bilindik; Kiuchi ve Sato. Ocak ayında negatif faiz politikasına geçişte daha zorlu bir muhalefet görmüştü Kurado. O karar 5-4 oy dağılımı ile sadece bir oy fazlasıyla çıkmıştı. Fakat negatif faiz politikasına devam etme kararına ilginç bir şekilde daha fazla taraftar var. Yani karar çıkarken itiraz edenler şimdi destekliyorlar.
BoJ hedeflerinden açık ara uzakta ve denemediği para politikası aracı kalmadıktan sonra son çare olarak negatif faizlerde şansını deneme kararı aldı Ocak ayında. Şu anki mevcut yapısıyla toplam rezervlerin sadece %10 – %15’ine negatif faiz uygulanabiliyor. Para piyasaları fonlarının muaf edilmesi sonrası bu oran daha da düşecektir.
Bu nedenle de etkisini genişletmek için BoJ’dan önümüzdeki aylarda mevduat faizine daha fazla indirim gelme ihtimalini yüksek görüyoruz. Para politikasının Japonya’daki sorunlara tek başına ne kadar çözüm getirebildiği sorusunun cevabı ise son bir kaç yıldaki BoJ tecrübesine bakarsak çok değil. Sıfır faizlerle yatırım ve tüketimde istenen canlanmayı yaratamayan BoJ’un kapsamı dar negatif faizlerle bu etkiyi yaratabileceğine inanmak zor.
Bulmacanın kurlar tarafına baktığımızda da işler pek BoJ’un istediği gibi gitmiyor dersek yanlış olmaz. Negatif faizler sonrası değer kaybetmesi beklenen yen şu an dolara karşı %4 değer kazanmış durumda. 2016 başında piyasaları Çin, düşük petrol ve emtia fiyatları ile gelişmekte olan ülkelerdeki çalkantıların teslim alması ile yen güvenli liman özelliğini konuşturdu ve BoJ’un buna karşı pek yapabileceği bir şey yok.
Daha fazla faiz indirimi değil piyasalardaki kriz korkusunun yerini rahatlamaya bırakması gerek USDJPY üzerindeki baskının ortadan kalkması için. USDJPY için 116.00 – 111.00 gri bölge ve biraz daha net konuşabilmek için bazı teknik seviyelerin kırıldığını görmemiz gerek. Yukarıda 116.00 – 115.50 direnç bölgesinin tam anlamıyla kırılmasıyla tekrar 120.00’lere  doğru bir yolculuk başlayabilir. Bunun olması için ise paragrafın başında dediğimizin olması gerekiyor. Ayrıca Fed’in faiz artış sürecine devam etmesi de bu yükselişe hız katar, destekler.
Aksi durumda ise 111.00 – 110.00 bölgesinin kırılması ve sonrasında ilk olarak 105.00 sonra da 100.00 seviyelerine kadar bir geri çekilmeye tanıklık edebiliriz. Aksi durumla kast ettiğimiz son haftalarda hakim olan toparlanma havasının yerini tekrar endişelere bırakmasıyla volatilitenin 2016 başında olduğu gibi tekrar yükselmesi.
Asya seansında Çin endeksleri dışındaki önemli Asya endekslerinin kayıpla kapandığını görüyoruz. Çin Şangay Bileşik endeksi %0.17, Şenzen CSI300 endeksi %0.30 artıda kapanırken, Japonya Nikkei %0.68, Avustralya ASX %1.43, Güney Kore KOSPI %0.12 kayıpla kapattı günü.
Gün içerisinde ABD’den çok önemli veriler var ekonomik takvimde. 14.30’da perakende satışlar, ÜFE ve New York imalat endeksi yayınlanıyor. Bir birinden önemli üç veri ve ABD seansında piyasaların yönünü değiştirebilecek güçte. Ayrıca NZD işlemcileri tarafından mutlaka takip etmesi gereken Yeni Zelanda’dan süt ürünleri fiyat endeksi açıklanacak saat 16.00 civarında.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.