USD/JPY Paritesi Raporu – 26.10.2015

BoJ Bu Hafta Ne Yapmayı Planlıyor?

Ekonomik takvime baktığımızda Asya seansında paritelere hareket getirecek bir verinin olmadığını görüyoruz. Genelde Pazartesi günlerindeki bu sakinliğe piyasalar alışmış durumda. Cuma günü PBoC’den ekonomiyi canlandırmak için faiz indirimi ve munzam karşılıklarda indirim geldi. PBoC açıklamasında ise gerekirse bu ek hamlelerin gelebileceği sinyalini verdi.
Çin ekonomisini canlandırmak için yapılan bu hamle AUD ve NZD için de pozitif oldu. AUDUSD Cuma günü aldıklarını geri vermişti fakat bugün piyasaların açılması ile birlikte AUD alıcılarının devrede olduğunu söyleyebiliriz.
Asya seansında borsalardaki son duruma bir göz atalım. Shanghai endeksi kapanışa doğru güne hafif artıda devam ediyor. Avustralya ASX endeksi ise güne yata devam ediyor. Japonya Nikkei endeksi ise %1’e yakın artıda kapandı.
Japonya demişken bu hafta BoJ’dan görünüm raporu açıklanacak. Piyasanın bir bölümü %2’lik enflasyon hedefinden uzak kalınması nedeniyle BoJ’dan ek gevşeme hamlesinin gelmesini bekliyor. Son dönemde baktığımızda enflasyon verilerinde bir iyileşme yaşanmadı ve şirketler tarafından düzenlenen Tankan raporunda ise enflasyon beklentilerine aşağı yönlü revizeler geldiğini gördük. 
Japonya başbakan danışmanı Honda’dan açıklamalar geldi geçtiğimiz hafta. Honda, BoJ’un şimdilik varlık alım programını artırması için bir neden olmadığını ve temkinli devam etmesi gerektiğini belirtti. BoJ bu toplantıda da bekle gör stratejisine devam edebilir fakat sürpriz bir şekilde ek varlık alım programına gidildiğini açıklaması USDJPY’yi yukarılara götürür. Bu toplantıda olmasa da önümüzdeki dönemlerde enflasyon hedefine ulaşmak için ek hamleler gelebilir. USDJPY 120.00 bölgesi üzerinde kalmaya devam ettiği sürece yükselişler için iyimser olmaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.