USD/CHF Paritesi Yorumu – 27.11.2015

Frank Paritelerinde Neler Oluyor?

Bugün xxx/CHF paritelerinde keskin yükselişler yaşandı. USDCHF ve EURCHF yaşanan yükselişle birlikte son 5 yılın en yüksek seviyelerini gördü. İsviçre Merkez Bankası başkanı Jordan, daha önce yaptığı açıklamada frank karşısında güçlü doların İsviçre açısından pozitif olduğunu söylemişti. Ayrıca negatif faiz oranlarının şuana kadar son derece yararlı olduğunu kanıtladığına da dikkat çekmişti.
Frankın hala olması gerekenden fazla değerli olduğunu düşündüğü için güçlü frank istemeyen SNB zaman zaman piyasaya müdahale edip frank satıyor. Yani bugünkü keskin yükselişin arkasındaki sebep SNB’nin bu müdahalesi olabilir.
USDCHF’de 1.0220 bölgesinden 1.0310 bölgesine keskin bir yükseliş gerçekleşti. Zaten uzun süredir yukarı yönlü hareketin devam etmesini beklediğimizi söylemiştik ve beklediğimiz yönde hareket devam ediyor paritede. USDCHF 1.02 bölgesi üzeride kaldığı sürece gevşemeleri alış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz.
EURCHF’de ise 1.09 bölgesi üzerine yükseldi. Paritede gevşemeler yaşansa da yükselişlerin devam etmesini bekliyoruz. 1.0820 bölgesi üzerinde kalındığı alış için iyimser olmaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.