USD/CHF Paritesi Yorumu – 17.03.2016

SNB ve Norges Bank Piyasaları Şaşırtmadı

Dün Fed para politikası kararlarını açıkladı, bugün ise saat 14.00’de İngiltere Merkez Bankası BoE kararlarını açıklıyor. Arada da Norveç ve İsviçre Merkez Bankası para politikası kararları geldi.
Norveç Merkez Bankası Norges Bank beklendiği gibi politika faizini %0.75’den %0.50 seviyesine indirdi. Norveç petrol fiyatlarındaki düşüşten Kanada ile birlikte en çok etkilenen gelişmiş ülkelerden biri. Norges Bank büyüme görünümünün zayıfladığını, enflasyonun daha ılımlılaşabileceğini ve yeni dış şokların ortaya çıkması durumunda negatif faiz politikasına geçilebileceğini belirtti.
İsviçre Merkez Bankası SNB de bekleneni yaparak politika faizini %-0.75 seviyesinde sabit tuttu. Son aylarda global ekonomik görünümün kötüleştiğini ve uluslararası finansal piyasalardaki volatilitenin devam ettiğini söyleyen SNB 2016 sonu enflasyon beklentisini %-0.1’den %-0.4%’e 2017 sonu beklentisini ise %0.6’den %0.4’e revize etti. Yani Aralık ayına göre daha düşük enflasyon bekliyor SNB.
Kurlar ve enflasyon SNB’nin para politikasına yön veriyor ve her iki tarafta da aslında SNB’den yeni gevşeme hamleleri gerektirecek bir vaziyet var SNB’nin de kabul ettiği gibi. SNB’nin bahsettiği global volatilite franka değer kazandırmaya devam ederse faizlerde daha aşağı gelebilir veya SNB yine frank satarak müdahale etmeyi tercih edebilir.
ECB ve Fed kararları nedeniyle USDCHF %4 gerilemiş durumda şu anda. Yani Jordan ne Draghi ne de Yellen’da umduğunu bulamadı ve iş başa düştü. SNB’nin müdahalesi veya beklentisiyle 0.95 – 0.94 bölgesi taban olabilir USDCHF için önümüzdeki süreçte.
SNB için bir parantez… Geçtiğimiz seneki 1.20 kararı sonrası SNB sabıkalı bir banka. Bir kaç hafta öncesine kadar 1.20 tabanını tutmaya ve korumaya devam edeceğiz diyen SNB 15 Ocak’ta ansızın web sitesinde yayınladığı bir duyuru ile EURCHF için 1.20 tabanı politikasını terk ettiğini açıklamıştı. Sonrası ise malum… Arasında dünyanın en büyüklerinden birinin de bulunduğu bir çok aracı kurumun iflası, kurumsal ve bireysel bir çok yatırımcının ettiği büyük zararlar ile aracı kurumlar ile yatırımcıları karşı karşıya getiren ve hala devam davalar, mahkemeler…
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.