USD/CAD Paritesi Yorumu – 09.03.2016

Kanada’da Faizler Değişmedi

Kanada Merkez Bankası BoC yılın ikinci para politikası toplantısında beklendiği gibi politika faizini %0.50 seviyesinde sabit tuttu. Karar metnine ilk baktığımızda son haftalarda Kanada Doları’nda yaşanan güçlenme ile ilgili ciddi bir endişe veya şikayet göremiyoruz. Bu nedenle de kararların açıklanmasıyla birlikte piyasanın verdiği ilk tepki Kanada Doları almak oldu.
BoC, enflasyonun genel olarak beklentilere paralel evrildiğini ve enflasyon üzerindeki risklerin kabaca dengeli olduğunu dile getiriyor ve CAD’in değerlenmesini petrol ve para politikası beklentilerinde yaşanan değişmelere (Fed faiz beklentileri) bağlıyor.
Petrol ve global ekonominin Ocak ayında tahmin ettiğine paralel geliştiğini söyleyen BoC yakın vadeli ekonomik görünümün de genel olarak Ocak ayı ile aynı kaldığını belirtiyor.
Kanada Merkez Bankası petrol fiyatlarındaki düşüşe cevap olarak geçtiğimiz sene iki kere faiz indirmişti. İndirimlerin devam edebileceği beklentisi petrolde son zamanlarda yaşanan toparlanma nedeniyle yakın vadede rafa kalkmış durumda fakat petrol üzerindeki baskının tekrar kendini göstermesi BoC’un yeniden faiz indirimi butonuna basmasına neden olabilir. Kısacası petrolün gidişatı BoC’nin bundan sonraki kararlarını belirleyecek.
Ocak ayında 1.4690 ile son on üç yılın zirvesini gören USDCAD petrolde yaşanan iyileşme ile son olarak geçtiğimiz hafta 1.3250’lere kadar gerilemişti. Tıpkı BoC’nin kararları gibi USDCAD’in de gidişatı petrole bağlı olacak. Petrolde yaşanan toparlanmanın temel problemler (arz fazlası) henüz ortadan kalkmadığı için kalıcı olma ihtimali pek yüksek değil. Bu nedenle de USDCAD için bu seviyelerin uzun vade alış için güzel seviyeler olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 1.33 – 1.30 bölgesi risk/getiri açısından orta/uzun vadede ideal long bölgesi bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.