USD/CAD Paritesi Yorumu – 01.03.2016

Kanada’dan Büyüme Sürprizi

Kanada İstatistik Bürosu tarafından açıklanan rakamlara göre Kanada ekonomisi Aralık ayında aylık bazda %0.2 büyürken, çeyreklik bazda %0.8, yıllık bazda da %0.5 büyüdü. Her üç rakam da beklentilerden daha yüksek.
%8.9 gerileyen ithalat beklenti üzeri büyümenin en önemli nedeni gibi görüyor ilk bakışta. İhracat %2.2 gerilerken özel sektör yatırımları %6.5 daraldı. Rakamlar beklentiden daha iyi olsa da önceki dönemlere göre daha düşük. Kanada Merkez Bankası bundan sonra gelecek olan işsizlik oranı verilerini takip edecek para politikası kararlarını verirken.
Enflasyon zaten BoC’nin hedeflediği seviyelerde, büyümede çok parlak bir görüntü olmasa da korkutan bir görüntü de yok. İşsizlik oranında ciddi bir yükseliş yaşanmaması durumunda Kanada Merkez Bankası BoC dengeli para politikası duruşunu devam ettirecek.
USDCAD son üç ayın en düşük seviyelerini gördü büyüme verileri sonrası. Daha önceki raporlarımız da dikkat çektiğimiz gibi USDCAD üzerindeki baskının ilk aşamada 1.3350’lere kadar devam etmesini bekliyoruz. Tabi şart olarak petroldeki toparlanma havasının bozulmaması gerekiyor. 1.3350 – 1.33 bölgesi kalın destek ve bu bölgenin geçilmesiyle geri çekilmede bir sonraki durak 1.30 olacak bizce. Ama petrolün de bu geri çekilmede CAD’e destek vermesi gerektiğini tekrarlayalım. Aksi taktirde USDCAD’de hareketin yönü çabucak yine yukarı dönebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.