USD / TRY Paritesi Yorumu – 26.02.2016

Fitch, Türkiye Notunu Değiştirecek Mi?

Haftanın son işlem günündeyiz ve yurt içinde gözler akşam saatlerinde açıklanması beklenen Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in yapacağı Türkiye değerlendirmesinde. BBB- olan kredi notumuz ve durağan görünümünün değişmeyeceğine dair görüşler hakim olsa da negatife çekilebileceğine dair açıklamalar da gelmiyor değil.
Bütün bunların yanında asgari ücretteki artıştan doları iç talebin artması ile Fitch’in sürpriz bir şekilde pozitif yönde bir değişikliğe gideceği bile düşünülüyor. Bank of Amerika tarafında ise Türkiye’nin notunun durağandan negatife düşürüleceği beklentisi var. 
Yurt içindeki risk faktörlerine baktığımızda jeopolitik risklerin artması, TCMB’nin bağımsızlığı hakkındaki görüşler ve başkanlık sistemi tartışmaları ile ilgili sorunlar karşımıza çıksa da düşen petrol fiyatlarının da etkisiyle cari açıkta yaşanan gerileme ve büyüme performansını da göz önünde bulundurmakta fayda var. 
Hatırlayacağımız gibi Fitch, son değerlendirmesinde dolar kurunun 3 TL üzerinde olmasının şirketlerin maliyetlerini artması dolayısıyla olumsuz bir durum olduğuna dikkat çekmişti. Yeniden altını çizelim, piyasalardaki genel beklenti notun pozitif ya da negatif yönde değiştirilmeyeceği yönünde.
USDTRY ise dün 2.9200 seviyesi altını test ettikten sonra alıcıların devreye girmesiyle 2.9380 seviyelerinde devam ediyor güne. Yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda.2.95 ve 2.97 önemli direnç bölgelerimiz. Aşağıda ise 2.92 bölgesi son derece önemli destek ve bu bölgenin çözülmesiyle kısa vadede 2.90’lara doğru geri çekilmelere şahit olabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.