USD / TRY Paritesi Yorumu – 26.01.2016

Enflasyon Raporu ve USDTRY

TCMB Başkanı Erdem Başçı 2016 yılının ilk enflasyon raporunu açıkladı. Peki açıklamaların detaylarında neler var kısaca birlikte göz atalım.
Öncelikle enflasyon tahmini ile başlayalım. 2016 yılı için enflasyonun %7.5, 2017’de %6 ve 2018 yılında %5 hedefine ulaşılması bekleniyor. Enflasyon konusunda kararlı olduklarının altını çizen Başçı, enflasyonda düşüşün başlamaması durumunda Türkiye’de dengelerin daha kötü bir hal alacağının altını çizdi. 
Emtia fiyatlarındaki üzerindeki baskının enflasyona aşağı yönlü etki yaptığını söyleyen Başçı, “Enflasyonu düşürücü her aracı kullanıp, şokların etkisini azaltmamız gerekiyor.” dedi.Ocak ayında enflasyonun yükseleceğini ancak çift hanelere çıkma ihtimalinin az olduğunu ve ilk çeyrekte enflasyonun çift hanelere çıkmaması için gayret göstereceklerini sözlerine ekledi.
Global büyüme ile ilgili endişelerini devam ettiğini söyleyen Erdem Başçı, faiz oranları hakkında ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Global risklerin nasıl bir hal alacağını gözlemlemeden tek faize geçmemenin daha doğru olacağını söyledi ve tek faize geçebilir miyiz sorusunun cevabı henüz belli değil dedi.
Merkez Bankası ayrıca petrol tahminlerini ise 54  dolardan 37 dolara aşağı yönlü revize etti. 
USDTRY’den de bahsedecek olursak gelen açıklamaların önemli bir etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Çin borsalarına gelen satışlar sonrası TRY gibi gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin yine olumsuz etkilendiğini gördük ve USDTRY yeniden 3.03 üzerine atmıştı kendini günün erken saatlerinde. Ancak ardından satıcılar devreye girdi ve 3.01 bölgesine kadar bir geri çekilme yaşanıyor. Aşağı yönlü hareketin devam etmesiyle birlikte 3.00 ve 2.98 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.