USD / TRY PARİTESİ YORUMU – 22.07.2015

PPK’dan Ne Beklenmeli?

Yarın TCMB PPK toplantısı yapılacak ve kararlar 14.00’da açıklanacak. Son aylarda olduğu gibi Merkez Bankası’nın yarın da siyasi belirsizlikler nedeniyle faizlere dokunması beklenmiyor. Haftalık repo faizi beklenti %7.50, marjinal fonlama oranı beklenti %10.75, gecelik borç verme faizi beklenti %10.25, gecelik borçlanma faizi oranında beklenti ise %7.25.
Geçtiğimiz ay karar metninde gıda fiyatlarındaki düşüşün katkısıyla birlikte düşeceğini öngörmüştü TCMB. Diğer yandan son zamanlarda kurlarda yaşanan oynaklığın çekirdek enflasyondaki iyileşmeyi geciktirdiğine vurgu yapmıştı.
Önceki toplantıda dikkat çeken yorumlara baktığımızda tüketici kredilerinin ılımlı seyrine, dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmelere ve küresel belirsizlikler ile gıda fiyatlarındaki artışın temkinli bir para politikası gerektirdiğine dikkat çekilmişti. Seçim sonuçları veya politik belirsizlik ile ilgili bir yorum yoktu fakat yapısal reformların uygulamaya geçirilmesi büyüme potansiyelini artıracağını ifade etmişti Merkez. Bu toplantıda da benzer bir karar metni bizi bekliyor olabilir.
Açıkcası ABD tarafında yaşananlardan çok son birkaç günde yurt içinde yaşanan gelişmeler USDTRY’de yukarı yönlü hareketin kaynağı. Bir yandan koalisyon görüşmelerinden elle tutulur bir sonuç çıkmaması diğer yandan ise Şanlıurfa’da yaşanan bombalı saldırı ve bugün iki polisin şehit edilmesi USDTRY’nin 2.72 üzerine yükselmesine neden oldu. Faizlerde ve karar metninde önemli bir değişiklik yapılmaması piyasanın ilk anda vereceği tepkiyi de sınırlayabilir. Kararlara kadar 2.68 bölgesi önemli destek olarak çalışabilir. Yukarıda 2.73-2.7350 bölgesi direnç, aşağıda ise 2.67-2.6650 bölgesi önemli destek olarak dikkat çekiyor
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.