USD / TRY Paritesi Yorumu – 20.07.2015

USDTRY’de Ne Yapmalı?

Geçtiğimiz hafta Fed başkanı Yellen’dan bu sene içerisinde faiz artırımının olabileceği yönünde açıklamalar geldi. Ve dolar alıcılarının devreye girdiğini gördük. Fakat USDTRY paritesine baktığımızda yurtdışındaki gelişmelerden ziyade yurt içinde yaşanan gelişmelerin yükselişlerde daha önemli rol oynadığını söyleyebiliriz.
Günlerdir süren koalisyon görüşmelerinden elle tutulur somut bir sonucun çıkmaması TRY üzerinde baskı yaratıyor. Bununla birlikte koalisyon görüşmelerinden herhangi bir sonuç çıkmaması ve erken seçime gidilmesi durumunda USDTRY’de yukarılar gelebilir. Diğer yandan bugün Şanlıurfa’da yaşanan talihsiz bomba saldırısı nedeniyle TRY satışları geldi ve USDTRY 2.6930 seviyelerine kadar yükseldi.
Perşembe günü TCMB’den faiz kararları açıklanacak. Fakat siyasi belirsizliklerin devam ettiği bu dönemde TCMB’nin bir hamle yapması beklenmiyor. USDTRY 2.65-2.66 bölgesi üzerinde kaldığı sürece satış önermiyoruz. 2.70 seviyesinin geçilmesi ile birlikte ise alıcılar devreye girebilir. Kısa vadede düşüşler yaşansa da orta ve uzun vadede USDTRY’de yeni zirvelerin görülmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.