USD / TRY Paritesi Yorumu – 15.02.2016

Dolardaki Yükselişin Arkasında Ne Var?

Önemli bir haftaya merhaba dedik ve herkesin gözü ilk olarak dolardaki yükselişe çevrildi. 2.93 seviyelerinde haftaya başlayan USDTRY’de sabahın erken saatlerinde 2.95 bölgesi üzerine kadar bir tırmanış gerçekleşti. Birazdan pariteye detaylı şekilde bakacağız ancak öncelikle yurt içinden gelen verilere ve bu yükselişin nedenlerine göz atalım.
Çeyreklik işsizlik ortalaması %10.5 ile beklentilerden iyi gelirken Ocak ayında bütçe bütçe gelirleri 46.7 milyar tl, faiz hariç bütçe giderleri ise 36.9 milyar tl olarak gerçekleşti ve böylelikle bütçe 4.2 milyar tl fazla vermiş oldu.
Piyasalara baktığımızda ise risk iştahının arttığını görüyoruz. Güvenli liman olarak talep gören ALTIN, JPY ve CHF’de değer kaybı yaşanırken, dolar paritelerdeki baskıyı artırmış durumda. ABD dolar endeksinde alıcılı seyir sürüyor ve 96.30 seviyelerine kadar bir yükselişten bahsetmek mümkün.
Doların haftaya güçlü başlamasının yanında Suriye sınırında ise 1 askerimizin şehit edilmesi ve hafta sonu Türkiye’nin karadan müdahale gerçekleşmiş olabiliceği yönünde haberlerin çıkmasıyla jeopolitik risklerin de artmasının TRY’yi negatif etkilediğini ve USDTRY’deki bu yükselişte pay sahibi olduğunu söyleyelim.
An itibariyle 2.95 bölgesinin hafif üzerinde güne devam eden USDTRY’de 2.97 bölgesi son derece önemli ve bu bölgenin tamamen alınmasıyla yeniden 3.00’lara doğru bir yükselişe şahit olabiliriz. Aşağıda ise 2.92 ve 2.90 bölgeleri gevşemelerde önemli destek olma özelliğini koruyor. Daha önce de bir çok kez söylediğimiz gibi geri çekilmelere kısa vadede eşlik edilebilebilir ancak orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.