USD / TRY Paritesi Yorumu – 11.02.2016

2015’in Cari Açığı Belli Oldu

Cari açık Aralık ayında beklentilerden hafif kötü 5.07 milyar dolar olarak açıklandı ve böylece 2015 yılının cari işlemler tablosu da belli oldu. Cari açık geçen yıla göre %26 gerileyerek 32.19 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yaşanan bu gerilemenin detaylarına baktığımızda en büyük katkıyı dış ticaret dengesinin verdiğini görüyoruz. 
Petrol fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle geçtiğimiz yıl aynı ay -6.842 milyon dolar olarak gerçekleşen dış ticaret açığı bu yıl -4.972 milyon dolara gerilemiş durumda. Finans hesabı kaleminde de -6.979 milyon dolardan -6.207 milyon dolara yaşanan gerilemeden de bahsetmeden geçmeyelim. Net hata noksan kaleminde de Aralık ayında -1.12 milyar dolarlık çıkış yaşansa da 2015 yılında toplam giriş 9.66 milyar dolara yükseldi.
Cari dengeye olumsuz etki eden kalemlere baktığımızda ise hizmetler dengesinde yaşanan 171 milyon dolarlık ve birincil gelir dengesinde yaşanan 42 milyon dolarlık gerileme dikkatleri çekiyor. 
Bu arada bugün konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, enflasyonda %10’a yaklaşılmasının büyümeyi negatif etkilemesinden de dolayı ciddi bir tehdit olduğuna dikkat çekti. Büyümenin 2016 yılı için %4.5’e çıkabileceğini beklediğini söyleyen Şimşek, büyümenin kalıcı olabilmesi için yapısal reformların gerekli olduğunun altını çizdi.
USDTRY’ye bakacak olursak bugün 2.9470 bölgesi üzerine kadar gelen yükselişten sonra satıcılar yeniden devreye girdi ve geri çekilmenin devam etmesiyle 2.92 en yakın destek bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Dolar önümüzdeki günlerde de güçsüz devam ederse bu bölgenin tamamen geçilmesiyle yeniden 2.90’lara doğru gevşemeler devam edebilir. Kısa vadede bu tarz geri çekilmelere eşlik edilebilir ancak orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.