USD / TRY Paritesi Yorumu – 10.03.2016

Fitch 2016’da Türkiye İçin İyimser

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’nin kredi notunu değiştirmeyen Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu Fitch, 2016 yılı için büyüme beklentilerini yükselttiğini açıkladı. Bu sene %3 olan büyüme beklentilerini %3.5’e yükselten kuruluş, 2015 yılındaki güçlü verilerin kısa vadede ekonomik ivmedeki yükselişe işaret ettiğini, asgari ücretteki artış ve petrol fiyatlarındaki düşüşün tüketici harcamalarını arttırdığının altını çizdi.
En yüksek yukarı yönlü revize Türkiye’ye yapılırken, gelişmekte olan ülkelerin büyüme tahminlerine negatif yönlü revizeler geldi. Küresel büyüme tahmini de %2.1’den %1.7’ye düşürüldü. En büyük aşağı yönlü revize Rusya’ya gelirken, 2016 yılı için büyüme tahmini %0.5’ten -%1.5’e düşürüldü. Brezilya için de -%2.5’ten -%3.5’e indirilirken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’in büyüme tahmini %6.3’ten %6.2’ye düşürüldü.
Baktığımızda diğer gelişmekte olan ülkeler için büyüme tahminlerine negatif yönlü revizeler gelirken Türkiye’ye yukarı yönlü revize gelmesi TRY açısından son derece pozitif bir gelişme. Fitch’in bir sonraki değerlendirmesi 19 Ağustos’ta olacak ve Fitch, BBB- ve yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu değiştirecek mi değiştirmeyecek mi hep beraber göreceğiz.
USDTRY’de artık ECB kararları ve Draghi’nin açıklamaları bekleniyor. Draghi’nin piyasalara istediğini hatta fazlasını vermesi durumunda kurdaki aşağı yönlü hareketin devam ettiğine şahit olabiliriz. 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği  2.88  bölgesinin çözülmesi düşüşler hız kazanabilir. Aksi senaryoda ise yeniden yükselişler ile baş başa kalma ihtimalimiz oldukça yüksek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.