USD Neden Böyle Hareket Ediyor?

USD bu hafta oldukça sıra dışı bazı hareketler sergiledi. Uzun zamandır foreks piyasasının göbeğinde bulunan bizleri bile şaşırtmayı başardı açıkçası bu anlaşılması güç hareketleriyle. Peki USD’ye neler oluyor bölye? USD piyasa karakteristiğini mi değiştiriyor?


Geçen hafta Cuma günü Yunanistan PSI görüşmelerinin beklenenden de başarılı tamamlanmasıyla Yunan krizi konusu şimdilik EUR için tehdit olmaktan çıkmıştı ve piyasada beklenti EURUSD’nin bu haftaya daha iyi başlayıp öyle sürdürmesiydi. 

Fakat bu beklentiye ilk darbe Salı akşamı Fed FOMC açıklamalarıyla geldi. Açıklamanın daha çok ekonomide ki iyileşmeye vurgu yapıp varlık alımını biraz daha arka planda tutmasıyla USD alımları geldi ve EURUSD yönünü aşağı doğru verdi.

Bunun ardından Perşembe günü ABD işsizlik başvuruları ve diğer verilerin beklentiden daha olumlu gelmesiyle piyasa artık EURUSD 1.30’un da altına, varlık alımı yok, dolara hücum beklentisiyle USD’nin daha da değer kaybeceğini, EURUSD satışlarının devam edeceğini öngördü.

Fakat USD piyasayı tekrar şaşırtmayı bildi ve haftanın son iki işlem günü kademeli olarak değer kazandı. Hatta bugün TÜFE verisinin beklenenden yüksek gelmemesiyle sert USD satışları piyasayı dalgalandırdı ve EURUSD, FOMC açıklamasından beri verdiklerini bir kaç saatte geri aldı.

Peki USD’nin son iki gündür beklentilerin aksine değer kaybetmesinin nedeni ne? Varlık alımı artık biraz daha düşük bir ihtimal olarak görülüyor, neden piyasada USD’ye talep gösterilmiyor? Bunun en büyük nedeni olarak ABD verilerinin ekonominin beklenenden de hızlı iyileştiğini göstermesi.

ABD ekonomisinin bu iyi performansı yatırımcılara artık daha fazla risk almak için cesaret veriyor. Yani risk iştahını genişletiyor, yatırımcılar USD’den çıkıp daha riskli varlık, para birimlerine yatırım yapıyorlar.

Bu ise İran gerginliğinin, Çin büyümesinde ki sıkıntının ve AB borç sorununun devam ettiği bir ortamda hiç de rasyonel olarak değerlendirilmeyen bir durum. Böyle bir ortamda risk iştahının genişlemesine pek de ihtimal verilmez piyasada.

Yani piyasa şimdi bu geçiş döneminin bir an önce sona ererek USD’nin tekrar öngörülen karakterisitiğine bağlı olarak hareket etmesini bekliyor, biz de eski krakteristik olusana kadar daha dikkatli yon vermeye devam edecegimizi belirtmek istiyoruz  

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.