USD / JPY Paritesi Yorumu – 31.07.2015

Japonya’dan Bir Enflasyon Hikayesi

Her ay bıkmadan usanmadan yazdığımız bir raporu bugün tekrar yazıyoruz; Japonya enflasyon verileri. Abe’nin başbakanlığa gelmesi sonrası deflasyonu bitirme andı içmesi ve BoJ’un tüm zamanların en büyük varlık alım programlarından birini iki seneden fazladır sürdürmesine rağmen hala enflasyonda istenen seviyelerde değiliz.
BoJ’un varlık alım programını devreye soktuğu sırada yaptığı ilk hesaplara göre enflasyonda %2 hedefinin tam şu sıralarda yakalanması gerekiyordu fakat varlık alım programının çare olamadığı çeşitli nedenlerden dolayı bu hedefle BoJ arasında hala çok uzun bir yol var gibi görünüyor.
Dün gece açıklanan Temmuz ayı enflasyon verilerine göre Tokyo çekirdek TÜFE %0.1’den %-0.1’e gerilerken, ulusal çekirdek TÜFE %0.1 seviyesinde sabit kaldı. Her iki veri için de beklenti %0.0 seviyesindeydi. Bu iki enflasyon göstergesi arasında BoJ’un hedeflediği ulusal çekirdek TÜFE ve gördüğünüz gibi %2.0’lik hedef henüz ufukta bile değil. 
Ulusal çekirdek TÜFE sadece gıda fiyatlarını sepet dışında tutuyor fakat diğer bir çok ülkenin çekirdek TÜFE hesaplamasında sepet dışında tuttuğu enerji fiyatlarını Japonya ulusal çekirdek TÜFE hesaplamalarına dahil ediyor. Gıda ile birlikte enerji fiyatlarını da hesap dışında tutarsak ulusal çekirdek TÜFE Mayıs ayında sadece %0.7 seviyelerindeydi. BoJ başkan yardımcısı Nakaso hafta başında aslında bu göstergenin dikkate alınmasını daha uygun bulduğunu söylemişti. Önümüzdeki süreçte bu versiyon daha popüler hale gelir ve BoJ’un asıl hedefi olursa büyük bir sürpriz olmayacak bizim için.

Şu an yılda 80 trilyon yenlik bir varlık alım programı yürütüyor BoJ ve en son 2014 Ekim ayında 10 trilyonluk ekleme yapmıştı. Fakat hedeften hala çok uzaktayız, bunun en önemli nedeni ise varlık alım programının tüketicilerin beklenti ve davranışları etkileyebilme kabiliyetinin sıfır olması. Aşırı temkinli olmakla ünlü Japon tüketicisi harcama yerine tasarrufu tercih etmeye devam ediyor ve bu da enflasyon için çok önemli bir itici faktör olan iç talebin gücünü azaltıyor. 
Japonya enflasyon raporu ile birlikte hane halkı harcamaları da açıklandı ve %2.0’lik düşüş var harcamalarda. Harcamaların son 12 ayın sadece birinde arttığını ve bu süre zarfında enflasyonun (vergi artışının etkisinden arındırılmış haliyle) %1.3’den %0.1’lere kadar gerilediği söylersek tabloyu biraz daha netleştirmiş oluruz. 
Tabi bu düşüşte petrol fiyatlarındaki gerilemenin de etkisi olduğunu görmezden gelmiyoruz. Fakat iç talep ve tüketici harcamalarındaki zayıflık Japonya’da enflasyondaki yükseliş önündeki en önemli engellerden biri ve varlık alım programının bunu düzeltmek için yapabileceği çok az şey var. Abe’nin yapısal reformlar yoluyla bu soruna bir çözüm bulmaya çalıştığını biliyoruz fakat şu ana kadar yapılanlar yeterli olmadı.
Kuroda ve arkadaşları %2’lik enflasyon hedefine 2016 mali yılında ulaşılmasını bekliyor. Yani önümüzdeki sene bu dönemlerde enflasyon %2’ye yakın seviyelerde olacak BoJ’a göre. Fakat yine aynı BoJ’un iki sene önce yaptığı tahmine göre %2’lik hedefe 2015 yaz aylarında ulaşmış olacaktı. BoJ dışında önümüzdeki sene %2’lik hedefe ulaşılacağını düşünenlerin sayısı çok az. Tekrar gerileyen petrol fiyatları, ekonomide daralma riski gibi nedenler pek de iyimser bir resim çizmiyor.

Eğer önümüzdeki bir kaç ay enflasyonda toparlanma başlamazsa BoJ yine çaresiz varlık alım programını artırma yoluna gidebilir. Bu da JPY üzerindeki baskının devam edeceğini düşündürüyor. Fed’in bu sene en az bir faiz artırımı planladığını da hesaba katarsak USDJPY’de 125.86’nin bu senenin zirvesi olmayacağını söyleyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.