USD / JPY Paritesi Yorumu – 30.10.2015

BoJ da Bekleme Odasında

Japonya Merkez Bankası BoJ geçtiğimiz sene Ekim ayı sonundaki toplantısında sürpriz bir şekilde varlık alım programını büyütme kararı almıştı. Yıllık 80 trilyon yen varlık alımına rağmen enflasyonda yükseliş değil düşüş var.
Geçtiğimiz sene bu zamanlarda vergi artışının etkisinin arındırılmış haliyle %1 seviyelerinde olan enflasyon şu anda %-0.1. Gerilemenin en önemli nedenini tahmin edebiliyorsunuz artık herhalde. Neredeyse her merkez bankasının kabahati attığı petrol fiyatları.
Bir kaç hafta öncesine kadar bu Ekim sonu toplantısında BoJ’un varlık alım programını tekrar büyütebileceği beklentileri vardı piyasada. Malum enflasyon bir türlü yükselmiyor ve tek çare de yeni gevşeme hamlesi gibi görünüyor. Fakat son günlerde Japon yetkililerden gelen açıklamalar bu beklentileri öldürdü diyebiliriz. 
Beklenen o kararlar bu sabaha karşı geldi ve beklendiği gibi faizler sabit ve varlık alım programı değişmedi. Her zaman olduğu gibi BoJ’un en şahin üyesi Kiuchi kararlara karşı çıkmış. Varlık alımlarının azaltılmasını (tapering) ve enflasyon hedefinin orta vadeli bir hedeften uzun vadeli bir hedefe çevrilmesini istiyor Kiuchi.
Bu kararların diğer bir önemli farkı BoJ’un yarı yıllık ekonomik görünüm raporunu da yayınlaması. Bu raporda ekonomik değerlendirmeler ile projeksiyonlar yer alıyor ve anladığımız kadarıyla enflasyonda yükseliş için BoJ belini petrol fiyatlarına bağlamış.  
2015 yılı için çekirdek TÜFE tahminini %0.7’de %0.1’e indiren BoJ 2016 tahminini %1.9’dan %1.4’e indirdi. 2017 tahmini ise %1.8 seviyesinde sabit kaldı. Yani altı ay önce 2015 mali yılında enflasyonun %0.7 olmasını bekleyen BoJ şimdi %0.1 olmasını bekliyor. 2016 beklentisine gelen revizeyle de %2’lik hedefin 2016’da yakalamayacağı ihtimalini de resmen kabul etmiş oldu böylece. 
2013 Nisan’da devasa varlık alım programını başlatırken enflasyon hedefine iki yıl içinde, yani 2015 içinde ulaşma sözü veren BoJ zaman içinde bunu 2016 Nisan – Ekim dönemine ertelemişti. Bugün gelen yeni revizelerden de anlıyoruz ki BoJ yine tutturamadı. BoJ’a göre hedefi bir türlü yakalayamamanın nedeni düşen petrol fiyatları ve hedefin ne zaman tutacağı da petrol fiyatlarına bağlı diyor banka.
Yani artık benden bir şey beklemeyin petrol fiyatlarına bakın havasında BoJ. Ama bu aylardır USDJPY paritesine yön veren Fed ile BoJ para politikaları arasında ayrışma olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu nedenle USDJPY için kısa vadede gevşemeler gelse de orta ve uzun vadede tek yön yukarı gibi görünüyor. Haftalardır 121.50 – 118.50 bandında hareket eden USDJPY beklediğimiz gibi bu bandı yukarıya doğru kırmak için iştahlı görünüyor son günlerde.  122.00 – 121.50 bölgesinin kırılmasıyla yukarı yönlü harekette bir sonraki durak 125.00’ler olacaktır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.