USD / JPY Paritesi Yorumu – 29.01.2016

BoJ da Faizleri Eksiye Çekti

Japonya Merkez Bankası BoJ sürpriz bir kararla faizleri negatife çekti. Banka fazla rezervler üzerinde %0.10’luk negatif faiz uygulama kararı aldı. Sürpriz diyoruz ama aslında BoJ’dan daha fazla gevşeme hamleleri bekleniyordu fakat daha çok sonraki toplantılarda yeni hamleler gelebileceği tartışılıyordu.
Böylece ECB, İsviçre Merkez Bankası SNB ve İsveç Merkez Bankası Riksbank sonrası BoJ da negatif faiz diyarına giriş yapmış oldu. Kararlar tıpkı 2014 Ekim ayında varlık alımı programını artırma kararında olduğu gibi beşe dört çoğunlukla alınmış. Yani ucu ucuna çıkan bir karar ve sadece bir üyenin aksi yönde oy vermesi tamamen farklı bir sonuca neden olacaktı.
Negatif faizlerin yanında BoJ para tabanını yıllık 80 trilyon yen büyütme hedefine de devam ediyor. 2016 mali yılı enflasyon tahminine %1.4’den %0.8’e aşağı revize var, 2017 mali yılı tahmini ise %1.8 seviyesinde sabit. Beklendiği gibi enflasyon hedefine ulaşma zamanlaması da ötelenmiş. Daha önce 2016 mali yılının ikinci yarısında enflasyonun hedefe ulaşmasını bekleyen BoJ şimdi bunun 2017 mali yılının ilk yarısında  gerçekleşmesini bekliyor.
Kararlar sonrası başkan Kuroda basın toplantısı düzenledi. Negatif faiz politikası tahvil alım programında limite ulaştık anlamına gelmiyor dedi Kuroda. Yani gerekmesi durumunda BoJ hala varlık alım programını  büyütebilir. Ayrıca ihtiyaç duyarsak faizleri daha da aşağı çekebiliriz biliriz diyor BoJ başkanı, ki bizce bu yüksek bir ihtimal.
BoJ petrol fiyatlarının yıl sonuna doğru şu anki seviyelerinden daha yukarıda olmasını bekliyor ve düşük petrol fiyatlarının baz etkisinin ortadan kalkmaya başlamasıyla 2017’nin yaz aylarında enflasyonun %2 hedefine ulaşacağını öngörüyor. Öngörülerini tutturma konusunda pek başarılı bir banka değil BoJ. Kendi elinde olmayan nedenlerden de dolayı enflasyon hedefine ulaşma zamanlamasını bir kaç kez ertelemişti son olarak da bu toplantıda.
Global piyasalara artan volatilite nedeniyle baskı yiyen USDJPY 116.00 altına kadar gerilemişti fakat BoJ’un faiz indiriminin de katkısıyla dün gece 121.40’lara kadar yükseldi. Şu anda ise 120.70 üzerinde işlem görüyor. 
100 ve 50 günlük hareketli ortalama seviyelerinin üzerinde USDJPY 18 Aralık’tan sonra ilk kez. 120.00 üzerinde kaldığı sürece güçlü devam etmesini bekliyoruz fakat daha yukarıların gelmesi için petrol ve Çin kaynaklı endişelerin ortadan kalkması veya hafiflemesi gerek. Bu durumda önce 123.75 sonra da 125.00 seviyelerine doğru yükseliş beklenebilir.
Biraz daha büyük resme baktığımızda uzun vadede yukarı yönlü trend devam etmekle birlikte son bir yıldır kabaca 125.00 – 115.00 bandına sıkışmış bir hareket dikkatimizi çekiyor. Global endişelerin azalması ile Fed’in tekrar faiz artış patikasına girmesi bu bandın üzerine doğru harekete neden olur, aksi taktirde USDJPY bir süre daha 125 – 115 bandına hapsolabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.