USD / JPY Paritesi Yorumu – 27.11.2015

Japonya Hala Deflasyonda

Japonya’dan enflasyon raporu yayınlandı saat 1.30’da. Japonya merkez bankası 2013’de başlattığı devasa varlık alım programı ile deflasyondan kurtulmaya çalışıyor fakat gece açıklanan rakamlar BoJ’un hedefine ulaşması için daha gitmesi gereken uzun bir yol olduğunu gösteriyor.
BoJ’un hedeflediği ulusal çekirdek TÜFE beklendiği gibi %-0.1 seviyesinde sabit kalırken öncü bir gösterge olarak kabul edilen Tokyo çekirdek TÜFE %0.0 ile beklentiden daha iyi. BoJ’un hedefi ulusal çekirdek TÜFE’yi %2’ye çıkarmak ve bunun için yıllık 80 trilyon varlık alımı yapıyor. 
İstenen yükselişin bir türlü başlamaması BoJ’un programı büyütebileceği spekülasyonlarına neden oluyor fakat BoJ petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyondaki yükselişe engel olduğu ve önümüzdeki aylarda bu etkinin ortadan kalkmaya başlamasıyla %2 hedefe doğru yükselişin başlayacağı görüşünde.
Enflasyon verilerinin yanında Japon hükümet yetkilileri de çeşitli açıklamalar yaptı. Maliye bakanı Aso, Abe’nin ekonomiyi desteklemek amacıyla ekstra bir bütçe talimatı verdiğini söylerken kabine sekreteri Suga bu ekstra bütçeden düşük gelirli yaşlıların da yardım alacağını belirtti. Ekonomi bakanı Amari ise hane halkı harcamalarının tüketici güveninde zayıflamaya işaret ettiğine dikkat çekti.
Asya borsalarında haftanın son gününde dikkatler Çin’deydi. Çin istatistik kurumu tarafından açıklanan veriye göre şirket karları Ekim ayında %4.6 geriledi. Veri sonrası gelen baskı ile Çin Şangay endeksi %5.48 ekside kapandı. Diğer büyük Asya borsaları üzerinde de baskı vardı. Pariteler için sakin bir Asya seansıydı, ALTIN için ise satıcılı bir seans geride kaldı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.