USD / JPY Paritesi Yorumu – 27.07.2015

BoJ’dan Yeni Gevşeme Hamlesi Gelir mi?

Yıllık 80 trilyon yenlik devasa varlık alım programı ile enflasyonu %2’lik hedefine çekmeye çalışan BoJ başkan yardımcısı Nakaso sessiz geçen Asya seansına tat verdi. 
Nakaso fiyat trendinin istikrarlı olarak iyileştiğini söyledi ve enflasyonun bu yaz sonuna kadar sıfır seviyelerinde devam edeceğini sonrasında ise hızla yükselmesini beklediğini belirtti. 
2016 mali yılının ilk yarısında enflasyonun %2’ye ulaşmasını beklediğini ifade eden Nakaso ekonomi ve fiyatlar üzerindeki aşağı veya yukarı yönlü riskleri takip ettiklerini ve gerektiğinde para politikasında ayarlamalar (ek gevşeme, tapering, vs…) yapabileceklerini açıkladı.
BoJ başkan yardımcısı ihracatta hafif bir yavaşlama olduğunu fakat bunun geçici olmasını beklediğini söylerken Fed’in faiz artırımlarının gelişmekte olan ülke ekonomileri üzerindeki etkisini dikkatlice takip edeceklerini dile getirdi.
BoJ ile ilgili en önemli soru daha fazla gevşeme hamlesinin gelip gelmeyeceği. Banka petrol fiyatlarındaki düşüşün baz etkisinin yılın son çeyreğinde ortadan kalkmaya başlamasıyla enflasyonda yükselişin başlamasını ve 2016 yaz aylarında %2’lik hedefin görülmesini bekliyor. 
Şu anda herhangi bir tapering beklentisi yok, zaten %2’lik hedefin görülmesiyle birlikte BoJ hemen ‘hedefime ulaştım, varlık alımlarını bitiriyorum’ demeyecek. Varlık alımlarının azaltılması için enflasyonun istikrarlı bir şekilde %2 çevresinde tutunması beklenecek.
Daha fazla gevşeme kartı ise hala masada bizce. Geçtiğimiz sene Ekim ayında varlık alımlarını artıran BoJ eğer son çeyrekte enflasyonda istenen yükseliş başlamazsa varlık alım programını bir tık daha artırabilir. Bu açıdan önümüzdeki beş ay boyunca gelecek olan enflasyon rakamları yakından takip edilmeli. BoJ’un dikkate aldığı enflasyon göstergesi olan ulusal çekirdek TÜFE Haziran ayında %0.1 gelmişti. Temmuz ayı verisi ise bu Cuma açıklanıyor ve %0’a gerilemesi bekleniyor.
BoJ’un varlık alım programını büyütmesi Fed ile arasındaki para politikası makasını iyice açacak. Eğer piyasanın beklentileri gerçekleşirse Fed faiz artırım döngüsüne girerken BoJ para politikasını daha da gevşetiyor olacak. İki merkez bankası para politikaları arasındaki ayrışma USDJPY’de gevşemelerin düşüş trendine dönüşmesini engelleyen en önemli faktör ve orta vadede tekrar 125.00 üzerine doğru bir hareket başlatabilir. Kısa vadede ise aşağıda 122.50 bölgesi destek olarak çalışacak, 124.50 bölgesi ise yukarı yönlü sürdürülebilir bir hareket için alınması gereken önemli bir direnç.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.