USD / JPY Paritesi Yorumu – 22.01.2016

BoJ Daha Fazla Gevşemeye mi Hazırlanıyor?

Japon basınında BoJ’un ek gevşeme hamleleri değerlendirdiği haberi var. Petrol fiyatlarındaki bitmek bilmeyen düşüş, Japonya borsasının teknik olarak ayı piyasasında girmesi ve yenin son zamanlarda değer kazanması enflasyonun hedefe doğru yükseleceği inancını sarsmış olacak ki Kuroda ve arkadaşları yeni gevşeme hamlelerini tartışmaya başladı basına göre.
Faizleri eksiye çekmek ve/veya varlık alım programını büyütmek BoJ’un atabileceği yeni gevşeme hamleleri olarak en ön plana çıkanlar. En son 2014 Ekim ayındaki sürpriz bir kararla varlık alım programını büyüttüğünü hatırlıyoruz.
Hükümet tarafından da daha fazla gevşemeye sonuna kadar destek olduğunu biliyoruz. Dün Japon bir hükümet yetkilisi BoJ’un daha fazla gevşeme yapması için şartların oluştuğunu ve varlık alım programını artırması gerektiğini söylemişti. 
Varlık alım programını büyütmenin yanında BoJ’un enflasyon beklentilerini aşağı çekeceği ve hedefe ulaşma zamanlama beklentisini öteleyeceği basında yer alan diğer iddialar arasında.  Yani BoJ enflasyon hedefinin artık daha geç geleceğini düşünüyor.
Haberle birlikte Japonya borsalarında ralli, yen üzerinde ise baskı başladığını görüyoruz. Nikkei endeksi %6.00’ya yakın artıda günü kapatırken USDJPY 118.10 üzerine kadar tırmanarak hafta zirvesini tazeledi. Daha dün USDJPY’deki geri çekilmeye dikkat çekmiş ve önemli bir sınıra geldiğimizi belirtmiştik. 
O raporda da belirttiğimiz gibi gerçek bir toparlanmadan bahsedebilmek için 118.50 direnç bölgesinin aşıldığını görmemiz gerek. Bu bölgenin aşılması birlikte eğer BoJ önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda yeni gevşeme adımları atma kararı verirse USDJPY’den 120.00 üzerine doğru bir hareket görebiliriz.
Sadece Japonya değil diğer Asya borsaları da haftaya pozitif bir kapanış yaptılar. Çin Şangay endeksi %1.2, Güney Kore KOSPI %2.10, Avustralya ASX ise %1.00 artıda kapandı. Avrupa güne yeşil bir başlangıç yapıyorlar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.