USD / JPY Paritesi Yorumu – 21.10.2015

Zayıf İthalat Gözleri BoJ’a Çevirdi

Gecenin en önemli verisi Japonya’dan. Ticaret dengesi 355.7 milyar açık verdi. Piyasa beklentilerinin neredeyse altı katı kadar bir ticaret açığı var. Tabi milyarı görünce gözünüz korkmasın rakamlar yen bazında. Dolara dönüştürdüğümüzde yaklaşık 3 milyarlık bir ticaret açığı anlamına geliyor.
Beklentiden daha kötü verinin en önemli sorumlusu %3.8’lik beklentiye karşı ihracatın sadece %0.6 artmış olması. İthalatta ise %-11.1 ile beklentilere yakın bir düşüş var fakat önceki ayın neredeyse üç katı kadar. Üçüncü çeyreğin son ayı Eylül’e ait bir veri ve bu ay ile birlikte üçüncü çeyrekte ticaret açığı nette yaklaşık 10 milyar dolara ulaşıyor. Yani ikinci çeyrekte GSYİH’dan çalan ticaret dengesi aynı kötülüğü üçüncü çeyrekte de yapacak.
Zayıf verilerin ardından dikkatler hemen BoJ’a çevrildi. İthalattaki düşüş iç talebin hala enflasyonu canlandıracak güçten çok uzakta olduğunu gösteriyor. Enflasyonun hedefe doğru yükselmesi için BoJ’un en çok umut bağladığı güçlerden biri de iç talep ve tüketim.
BoJ’un en yakın toplantısı bu ay sonunda ve son zamanlarda başkan Kuroda ve maliye bakanı Aso’dan gelen açıklamalardan yakın zamanda ek parasal gevşeme gelme ihtimalinin düşük olduğunu anlıyoruz. Ama özellikle önümüzdeki aylarda açıklanacak olan enflasyon verilerinde canlanma işareti görülmemesi BoJ’dan varlık alımını büyütme hamlesi getirebilir.
BoJ’dan ek parasal gevşeme bekleyenlerin tek dayanak noktası bu gece gelen ticaret dengesi değil. Enflasyon dahil son aylarda Japonya’dan gelen verilerin hiç tat vermediği bir gerçek. İkinci çeyrekte %1.2 daralan Japonya ekonomisi üçüncü çeyrekte de daralma riskiyle dolayısıyla teknik resesyon riskiyle karşı karşıya. Sadece güne ait veriler değil bu ay başında açıklanan Tankan raporu gibi ileriye dönük enflasyon beklentilerine ışık tutan araştırmalar da gelecek için çok fazla iyimserlik sunmuyor.
USDJPY son dört gündür yakaladığı toparlanma trendine Asya seansında da devam etti. Geçtiğimiz hafta 118.50 desteği altına sarkan USDJPY bu bölgeden ret yemişti ve alıcıların devreye girmesiyle bu gece 120.00 üzerine kadar tırmandı.
Yani aslında 121.50 – 118.50 bant hareketine devam ediyor. 117.00 bölgesi sonra da 116.00 – 115.50 bölgesi çok güçlü iki destek ve üzerinde tutunduğu sürece satış önermiyoruz. Yukarıda ise 122.00 – 121.50 direnç bölgesi dikkat çekiyor ve bu bölgenin kırılmasıyla birlikte yeni bir 125.00 hamlesi görebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.