USD / JPY Paritesi Yorumu – 20.07.2015

USDJPY de Hedef Veriyoruz!

USDJPY paritesinde paylaştığımız AL/SAT önerilerinden yola çıkarsak, geçtiğimiz senelerde çok başarılı olduğumuzu söylemek mümkün.

Bu sebeptendir ki sırf USDJPY için platformumuzu takip eden üyelerimiz olduğunu öğrendik.
Peki, son hareketler ve belirsizliklerden sonra USDJPY paritesinde yeni hedefimiz ne olmalı?
Hemen cevap verelim.
ABD tarafında USD yi etkileyecek en önemli gelişme Yellen’dan geçen hafta gelen açıklamaydı. FED için faiz arttırımına yönelik, şahin tonda açıklamalar geldi Yellen’dan ki bu USD için çok önemli bir bilgi ve yatırımcılar için önemli bir sinyaldi.
JPY tarafına baktığımızda ise Japonya Merkez Bankası’nın %2 lik enflasyon hedefine ulaşmakta zorlandığını biliyoruz. Bu hedefe ulaşmak birincil amaç olduğundan, görünüşe göre Japonya parasal genişlemeye devam edeceğe benziyor.
USD ve JPY için bu iki bilgiyi değerlendirdiğimizde USDJPY’nin kuvvetli bir AL sinyali verdiğini düşünüyoruz.
Nokta atışı yapmamız gerekirse
Öncelikle tüm bu açıklama ve gelişmelerin orta ve uzun vadede etkileri devam edecektir. Bir risk var ki o da JPY’nin diğer para birimlerine göre nispeten değersiz olması bazı Bakan ve ekonomi önde gelenleri tarafından zaman zaman açıklama gelmesine sebep olabiliyor. İşte böyle durumlarda USDJPY de gevşemeler beklemek olası, ama bizce bu olasılıkları fırsata çevirip, aşağıdan almak bir o kadar faydalı olacaktır.
Tüm bunlardan yola çıkarak 125.80-126.00 bölgesinin önümüzdeki günlerde rahatlıkla ulaşılabileceği görüşünü taşıyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.