USD / JPY Paritesi Yorumu – 18.12.2015

BoJ’dan Sürpriz Hamle!

Japonya merkez bankası sürpriz bir hareketle piyasalara hareket getirdi. Varlık alım programına 300 milyar yen (yaklaşık 2.5 milyar dolar) değerinde şirket ETF’si (borsa yatırım fonu) eklemeyi kararlaştıran BoJ aldığı devlet tahvillerinin ortalama vadesini de 7-10 yıldan 7-12 yıla uzattı. 300 milyar yenlik yeni program çerçevesinde alınacak olan ETF’ler sermaye yatırımı yapan şirketleri içerek.
Yeni bir gevşeme hamleleri gibi görünüyor bu adımlar ve açıklanma anında çok hızlı hareketler yaşattı piyasalarda. USDJPY’de 122.50’lerden 123.50 seviyelerine doğru ani bir tırmanış gelirken GBPJPY, EURJPY gibi paritelerde de benzer hareketler gördük. Fakat aslında 80 trilyonda (yaklaşık 650 milyar dolar) sabit kalan yıllık QE programı hedefinin büyüklüğünü değiştirmek yerine içeriğini değiştirmeye yönelik bir hamle olduğunu anlıyoruz bugün gelen hamlelerin. Bu nedenle de paritelerde yaşanan hareketler kısa süre sonra terse döndü.
Kararlar sonrası basının karşısına geçen BoJ başkanı Kuroda da zaten bugünkü adımların ek gevşeme anlamına gelmediğini fakat ilerde varlık alım programının büyütülmesi gerekmesi durumunda bunun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak açısından önemli olduğunu söyledi. Kuroda ayrıca uzun vadede enflasyon beklentilerinin değişmediğini fakat kısa vadeli beklentilerde bir miktar düşüş yaşandığını belirtti.
Petrol fiyatlarında yaşanan son düşüş nedeniyle enflasyonda beklenen artış biraz daha geç ortaya çıkabilir ve bu da BoJ’un varlık alım programını geçtiğimiz sene Ekim ayında olduğu gibi büyütmesine neden olabilir. Anladığımız kadarıyla bugünkü hamleler eğer BoJ ilerde gerek duyar da varlık alım programını ETF’leri de içerecek şekilde büyütmek zorunda kalırsa bunun verimliliğini test etmek için atılmış adımlar.
USDJPY’de görünüm değişmedi. BoJ şimdilik beklemede, Fed aylardır öngörülen faiz artış sürecini başlatmış durumda ve bu yılı 125 – 115 bölgesinde geçiren USDJPY yıla başladığı seviyelere çok yakın şu anda. Bundan sonraki büyük hareket için şu an tamamen fiyatlara girmiş mevcut Fed ve BoJ para politikası ayrışmasını etkileyecek yeni bazı hamleler veya gelişmeler gerek. Mesela Fed’in beklenenden daha hızlı veya yavaş sıkılaştırmaya gitmesi ya da BoJ’un varlık alım programını büyütmesi gibi.
Kısa vadede hareketler için ABD’den gelecek olan verileri takip ediyoruz. ABD’den önümüzdeki haftalarda gelebilecek iyimser istihdam, enflasyon, perakende satışlar gibi önemli veriler 125.00 bölgesine doğru bir hareket getirebilir. Kötü veriler ise 120.00 altına itebilir USDJPY’yi. Yakın vadede 121.50 bölgesi çok önemli bir teknik destek, 122.20 bölgesi ise dikkatimizi çeken en yakın destek. Uzun vadede yukarı yönlü trend devam ediyor ve 125 – 115 bandının yukarı yönlü kırılma ihtimali aşağı yönlü kırılma ihtimalinden daha yüksek bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.