USD / JPY Paritesi Yorumu – 18.11.2015

FOMC Öncesi USDJPY

Haftanın ilk günü dünyanın en büyük üçüncü ekonomisinin üst üste 2 çeyrek daralmasının ardından Japonya’nın artık resesyonda olduğunu söyleyebiliriz. Peki USDJPY’yi FOMC öncesi neler bekliyor gelin birlikte bir göz atalım.
Paritede Fed’in Aralık ayı için faiz artışını masada tutmasının etkileri devam ediyor. Bu hafta kendini tekrar 123 bölgesi üzerine atan USDJPY’de yükselişlerin devam etmesi durumunda bir sonraki direnç 123.50 bölgesi. Bu bölge de geçilirse yükselişler iyice hız kazanabilir. Paritede yön aşağı döner ise önce 123.20 ardından 123 bölgesi önemli destek durumunda. 123 bölgesinin altına inilmesiyle ise karşımıza 122.70 ve 122.50 bölgeleri destek olarak karşımıza çıkıyor.
Fed ve BoJ arasındaki para politikasının ayrışması ve doların son dönemde güçlü devam etmesiyle birlikte USDJYP’de yönümüzün yukarı doğru olduğunu söyleyebiliriz. Bu akşam ise FOMC tutanakları açıkanacak. Fed’in Aralık ayı için istikrarlı tutumu ve ardından şahin tonda açıklamalar bizce USDJPY’de daha da yukarıları getirecektir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.