USD / JPY Paritesi Yorumu – 18.01.2016

Japonya’dan Kötü Sanayi Verileri

Asya borsaları haftaya karışık başladı. İlk seansa düşüşle başlayan Çin endeksleri günün ikinci yarısında toparlayarak hafif de olsa artıda kapattı haftanın ilk gününü. Diğer Asya borsalarına baktığımızda Japonya Nikkei endeksinde %1.12, Avustralya ASX endeksi %0.70 ekside kapanırken Güney Kore KOSPI yatay bir gün geçirdi.
Ekonomik takvimde Japonya verileri ön planda. Kasım ayı sanayi üretimi %1.4’den %-0.9’a revize edilirken, üçüncül sanayi faaliyetleri endeksi %-0.6’dan %-0.8’e çekildi. Dördüncü çeyrek büyüme için çok pozitif sinyaller değil. Devasa varlık alım programı ile enflasyon yaratmaya çalışıyor BoJ fakat hem petrol fiyatlarındaki gerilemenin devam etmesi hem de maaşlarda istenen yükselişin bir türlü yaşanmaması nedeniyle şimdiye kadar pek başarılı olamadı.
Para politikasını belirlerken kurları da yakından takip ediyor BoJ ve son zamanlarda xxx/JPY paritelerinde yaşanan geri çekilme dikkatinden kaçmamıştır. Daha önceleri 2016 yaz aylarında %2.00 enflasyon hedefine ulaşmayı bekleyen BoJ bunu 2016 finansal yılının ikinci yarısı şeklinde revize etmişti. Petrolde yeni diplerin gelmesi nedeniyle hedef daha da ötelenebilir ve BoJ’dan ek gevşeme hamleleri gelebilir bu sene içerisinde.
Bu nedenle de USDJPY’de geri çekilmelerin kalıcı olma ihtimalini düşük görüyoruz. Şu an 117.30 bölgesinde işlem gören USDJPY’de ilk önemli destek 116.40 – 116.20 bölgesi. Sonrasında ise 115.50 bölgesi destek olarak çalışabilir. Direnç olarak 118.60 – 118.40 bölgesi takip edilmeli, bu bölgenin geçilmesiyle baskı azalabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.