USD / JPY Paritesi Yorumu – 17.08.2015

Japonya’da Toparlanma Sona mı Erdi?

ABD ve Çin’in arkasından dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya ikinci çeyrekte çeyreklik bazda %0.4 daralırken yıllıklandırılmış bazda ise %1.6 daraldı. Hane halkı ve özel sektör harcamalarındaki yavaşlama ile ihracattaki kötüleşme daralmanın en büyük sorumluları.
Hane halkı geçtiğimiz sene gelen vergi artışının etkisini henüz üzerinden atabilmiş değil. Ayrıca maaşlarda da bir türlü istenen yükselişin başlamaması tüketicilerin temkinli olmasına neden oluyor. Diğer yandan zaten bildiğimiz global ekonomi üzerindeki riskler de ihracat üzerinde baskı yaratıyor.
Büyüme verisi sonrası konuşan Japonya ekonomi bakanı Amari tek seferlik bazı faktörlerin ikinci çeyrekteki daralmada etkili olduğunu söyledi ve şimdilik ekonomik canlandırma programı düşünmediklerini açıkladı. 
Amari şirket karlarında yaşanan iyileşme nedeniyle özel sektör harcamalarının artmasını bekliyor ve özel sektör için maaş artırımları ile yatırımları canlandırmalarını teşvik edici adımlar atılacağının işaretini verdi.
Japonya merkez bankası başkanı Kuroda da bu ayın başında yaptığı bir konuşmada ihracat ve sanayi üretimindeki yavaşlamanın geçici olmasını beklediğini açıklamıştı.
Yani merkez bankası veya hükümetten hemen yeni teşvikler gelmeyecek fakat üçüncü çeyrekte büyümenin hayal kırıklığı yaratması ve enflasyonda beklenen canlanmanın başlamaması Japon yetkilileri harekete geçirebilir. Bu da JPY üzerindeki baskının devam edeceğini düşündürüyor. Fed’in bu sene en az bir faiz artırımı planladığını da hesaba katarsak USDJPY’de 125.86’nin bu senenin zirvesi olmayacağını söyleyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.