USD / JPY Paritesi Yorumu – 16.11.2015

Japonya Resmen Resesyonda

Yeni haftaya Japonya üçüncü çeyrek büyüme verisiyle başladık ve pek de iyi bir başlangıç olmadı. Açıklanan verilere göre geçtiğimiz çeyrek %0.3 daralan dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi üçüncü çeyrekte de %0.2 daraldı. Yıllıklandırılmış bazda ise %0.8’lik bir daralma söz konusu.
Ekonomistler arasında iki çeyrek üst üste daralma teknik resesyonun tanımı olarak kabul ediliyor. Yani böylece 2012’de göreve gelen Abe’nin yönetiminde Japonya ekonomisi ikinci kez resesyona girmiş durumda.  Daralmanın en büyük nedeni gerileyen özel sektör sermaye yatırımları ile envanterler. 
Envanterler büyümeden 0.5 yüzde puan çalarken özel sektör yatırımları 0.2 yüzde puan çalmış Temmuz – Eylül döneminde. Diğer yandan hane halkı harcamalarından 0.3 yüzde puanlık bir katkı var. Rekor seviyelerde kar etmelerine ve başbakan Abe’den daha fazla yatırım çağrısına rağmen Japon şirketleri başta Çin olmak üzere global ekonomik görünümün zayıf olması nedeniyle yatırım ve harcama yapmaktan çekinmiş gibi görünüyor.
Fakat üçüncü çeyrekte yaşanan daralma piyasalar ve Japonya merkez bankası BoJ için pek sürpriz olmadı dersek yanlış olmaz. Geçtiğimiz üç ay boyunca gelen öncü veriler zaten alarm zilleri çalıyordu Japonya ekonomisi için. Bu nedenle BoJ’un enflasyon görünümü veya para politikasına bakışında bir değişikliğe yol açması zor bizce. 
Ama bu da BoJ ve Fed arasındaki para politikası ayrışmasının devam ettiği gerçeğini etkilemiyor. Sadece BoJ’un daha fazla parasal gevşemeye gitme konusunda pek istekli görünmemesi USDJPY’deki yükselişlerin cılız kalmasına neden olacak bir etki yaratabilir. 
Yani pariteyi yukarı taşıyan faktör artık sadece Fed faiz artışları beklentisi ve bu da zaten büyük oranda fiyatlandı. Yine de USDJPY’de uzun vadede yukarı yönlü trend devam edecek görüşündeyiz. Kısa vadede 125 – 120 bant hareketi görmekle birlikte bu hafta için yukarıda 125 direnç aşağıda ise 122 – 121.80 bölgesi destek olarak çalışacak.
Paris’te yaşanan terör olaylarının ardından haftaya satıcılı başlayan Asya borsalarında kapanıştaki tablo kırmızı. Japonya Nikkei %1, Güney Kore KOSPI %1.5 ve Avustralya ASX endeksi %1 ekside kapandı. Çin Şangay ise pozitif ayrıştı ve %0.70 üzerinde artıda kapattı haftanın ilk işlem gününü.
Pariteler tarafına baktığımızda kuşkusuz dikkatler EUR paritelerinde ve neredeyse bütün EUR/xxx pariteleri haftayı aşağıda açtı fakat Avrupa seansı başlarken dolar dahil euro bütün majör para birimlerine karşı verdiklerini geri almış durumda.
Gün içinde Euro Bölgesi enflasyon verileri, ECB başkanı Draghi konuşması ve öğleden sonra Kanada’dan gelecek olan imalat satışları ile ABD’den gelecek olan imalat endeksi takip edilecek. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.