USD / JPY Paritesi Yorumu – 15.09.2015

BoJ Tamam, Sırada Fed Var

Japonya merkez bankası bu sabaha karşı para politikası kararlarını açıkladı. Beklendiği gibi faizler sabit tutuldu ve yıllık 80 trilyon yen arlık alımı hedefinde bir değişiklik yok. En son geçtiğimiz sene Ekim ayında varlık alım hedefi artırılmıştı.
BoJ neden varlık alımı yapıyor? Çok tanıdık bir nedenden dolayı; düşük enflasyon, hatta Japonya’nın durumunda deflasyon. Fakat iki yıldan fazladır devam eden devasa varlık alım programına rağmen enflasyonda pek bir hayat belirtisi göremiyoruz ve sıfıra yapışmış durumda. 
Enflasyonda istenen yükselişin gelmemesi arkasında bir çok neden var. Düşen petrol fiyatları, Japonya ekonomisindeki yapısal sorunlar, vergi artışının iç talebi dizginlemesi gibi… BoJ bu senenin sonuna doğru artık yükselişin başlamasını bekliyor ve 2016 yaz aylarında %2’lik hedefe ulaşılacağını ön görüyor. Fakat daha önceki öngörüleri tutmayan BoJ’un bu öngörüleri tutar mı, çok büyük bir soru işareti.
Sadece Japonya’da değil, deflasyon artık tüm dünya ekonomisi için en büyük risklerden biri ve BoJ’un işi bu ortamda çok daha zor. Önümüzdeki bir kaç ayda da enflasyonda öngörülen yukarı yönlü hareket başlamazsa, BoJ tekrar daha fazla gevşeme silahına başvurabilir.
BoJ’dan daha fazla gevşeme büyük ihtimalle varlık alım programının büyütülmesi şeklinde tezahür edecek. Yıllık 80 trilyon varlık alımı hedefinin 90 – 100 trilyona çıkarılması şeklinde… USDJPY grafiğinde son üç yıla baktığımızda 80.00 bölgesinden 125.00 seviyelerine kadar devam eden keskin bir ralli görüyoruz. Üç yılda %50’den fazla bir yükseliş.
Bu rallinin en büyük nedeni BoJ’un deflasyondan kurtulma yemini ve yeminini yerine getirmek için başlattığı devasa varlık alım programı. Tabi son bir yılda Fed’in faiz artıracağı beklentileri de yükselişin hızını artıran bir faktör. BoJ’dan daha fazla parasal gevşeme bekleniyor, Fed’in ise faiz artışlarına başlaması… Yani iki ülke arasındaki para politikası makası daha da genişleyecek gibi önümüzdeki aylarda.
Kısa vadede hikayelerin değişmesi nedeniyle USDJPY’de gevşemeler gelme ihtimali var. Mesela Fed Perşembe günü faiz artırmazsa geri çekilme göreceğiz. Fakat Yellen faiz artışlarını masadan kaldırmadığı sürece büyük resimde dolar hala yene karşı baskın görünüyor. 
Bir kaç önemli teknik seviye verelim; 118.60 ilk önemli destek Fed kararları yaklaşırken. 115.50’ler ise ilk desteğin geçilmesi durumunda test edilecek. Diğer yandan Fed’in faiz artırması ilk olarak 121.50’ler ve sonrasında 125.00 seviyelerine doğru bir yukarı yönlü hareket başlatır.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.