USD / JPY Paritesi Yorumu – 10.06.2015

Kuroda USDJPY’ye ‘Dur’ Dedi!

Aylardır yaptığı konuşmalarda piyasaya hiç bir hareket getirmeyi başaramayan Kuroda bu sefer şeytanın bacağını kırdı ve dün parlamentodaki açıklamalarıyla USDJPY’de 200 pipse yakın bir düşüş getirdi.
Her zamanki ‘gerekirse para politikasında yeni ayarlamalar yapabiliriz’, ‘varlık alımları enflasyon %2 seviyelerinde istikrarlı bir şekilde kalana kadar devam edecek’, ‘ekonomi ılımlı bir şekilde toparlanıyor’ gibi yorumlarına yeni bir yorum ekledi sonunda BoJ başkanı. 
Kuroda bu sefer ‘reel efektif kur seviyelerini dikkate alırsak JPY daha fazla değer kaybetmeyebilir’ dedi. Son yıllarda JPY’de yaşanan aşırı değer kaybı (son üç yılda dolar karşı %50’den fazla değer kaybı) büyük şirketlerin karlılığı açısından pozitif fakat küçük işletmelerin de belini büken bir faktör ve yendeki değer kaybına paralel son yıllarda iflas eden küçük işletme sayısında büyük bir artış var. Bu da Japon yetkililer arasında önemli bir endişe kaynağı ve bu endişe BoJ’a da sıçramış olabilir.
Fakat bir yandan devasa varlık alım programı ile piyasaya yen saçarken diğer yandan yenin değer kaybetmesini önleyecek bir formül bulmak çok zor. Sözlü müdahalelerle aşağı çekilebilir USDJPY fakat bu ne kadar kalıcı olur soru işareti.
Belki daha fazla gevşeme planları askıya alınabilir ve mevcut önlemlerle enflasyonun en yakın zamanda hedefe gitmesi için dua etmeyi deneyebilir BoJ. Fakat BoJ’dan yeni zayıflatacak yeni hamleler gelmese bile Fed’in sıkılaştırmaya bu sene içerisinde başlaması bekleniyor. Bu da doların yene karşı değer kazanması eliyle USDJPY’yi daha yukarılara itebilir.
USDJPY, Kuroda’dan gelen ‘reel efektif kur’ yorumu ile 124.50 seviyelerinden 122.50’lere kadar geriledi. Avrupa açılırken 123.00 üzerine çıkma çabası var ve ABD’den Cuma günkü gibi pozitif verilerin (perakende satışlar) gelmeye devam etmesi yine yukarıları getirebilir.  Aşağıda 122.00 – 121.80 desteği çok önemli ve bu desteğin üzerinde kaldığı sürece daha yukarılar için iyimser olmaya devam edeceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.