USD / JPY Paritesi Yorumu – 07.10.2015

BoJ: Aynı Tas Aynı Hamam

Üst üste önemli merkez bankalarından para politikası kararları açıklanmaya devam ediyor. Dün Avustralya merkez bankası RBA’nın ardından bugün de Japonya merkez bankası BoJ kararları geldi. Beklendiği gibi varlık alım programında veya faizlerde değişiklik yok.
Üçüncü çeyrekte de negatif büyüme ile teknik resesyon riski ve enflasyonda hala herhangi bir hayat belirtisinin görülmemesi nedeniyle BoJ’dan ek varlık alımı beklentileri yükseliyor. Hatta azınlıkta olsa da bu toplantıda BoJ’un varlık alımlarını büyütmesini bekleyenler vardı fakat umutlar başka bir toplantıya kaldı. Bir sonraki en yakın toplantı bu ay sonunda ve BoJ ekonomik projeksiyonlarını da yayınlayacak. Geçtiğimiz sene Ekim ayı sonundaki toplantıda varlık alım programının yıllık 60 -70 trilyondan 80 trilyona çıkarıldığını hatırlamakta fayda var.
Karar metninde de çok önemli değişiklik yok. BoJ ekonominin hala ılımlı bir toparlanma kaydettiğine, parasal gevşemenin istenen etkilerini gösterdiğine, %2’lik enflasyon hedefine kadar gevşemeye devam edileceğine ve riskler takip edilerek para politikasına gerektiğinde ayarlamalar yapılabileceğine dikkat çekiyor. Her zaman olduğu gibi üyelerden Kiuchi kararlara itiraz eden üye.
BoJ enflasyonun bir süre daha %0 bölgesinde kalmasını ve sonrasında hedefe doğru yükselmesini bekliyor fakat kendisi dışında kimseyi ikna edebilmiş değil. Hatta kendisi de ikna olmuş gibi davranıyor olabilir. İki seneden fazladır devam eden devasa varlık alım programı sonrası enflasyonda gelinen nokta %0.0. Gıda ve enerji dışı TÜFE ise %0.8 ile daha iyi fakat hala hedeften çok uzakta.
Geçtiğimiz hafta açıklanan Tankan raporlarında da şirketlerin önümüzdeki üç yıl için enflasyon beklentilerini aşağı revize ettiklerine şahit olduk. Yani BoJ’un ha şimdi gelecek ha önümüzdeki sene gelecek dediği enflasyonun hala gelmedi ve hedefe ulaşma yolunda en önemli faktörlerden biri olan beklentilerde de geri çekilme yaşanıyor. Yani geçtiğimiz sene varlık alım programını büyüten BoJ’un bunu önümüzdeki aylarda tekrarlama ihtimali var.
Ağustos ayındaki büyük çöküş sonrası USDJPY son bir kaç haftadır 121.50 – 118.50 bölgesinde bant hareketi takip ediyor. Kısa vadede baskı devam edebilir fakat aşağıda önce 117.00 bölgesi sonra da 116.00 – 115.50 bölgesi çok güçlü iki destek ve üzerinde tutunduğu sürece satış önermiyoruz. Yukarıda ise 122.00 – 121.50 direnç bölgesi dikkat çekiyor ve bu bölgenin kırılmasıyla birlikte yeni bir 125.00 hamlesi görebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.