USD / JPY Paritesi Yorumu – 02.10.2015

BoJ’da Son Durum ve USDJPY Beklentimiz

Tarım dışı istihdam değişimine saatler kala Asya seansında hareketler sınırlıydı ama önemli veriler yok değildi. Japonya’dan önceki gece Tankan imalat ve hizmetler endeksi açıklanmıştı. Bu gece ise Tankan enflasyon beklentileri yayınlandı.
Beklentiler önemli çünkü BoJ’un %2’lik enflasyon hedefine ulaşmak için yapmaya çalıştığı şeyler biri de kamuyu önümüzdeki sene hedefe ulaşılacağı konusunda ikna etmek. Enflasyonun artmasını bekleyen tüketici ve şirketlerin önden harcamalara yüklenerek fiyatları yükseltmesini amaçlıyor BoJ.
Bu açından Tankan enflasyon beklentileri raporunun BoJ tarafından çok yakından takip edildiğini ve büyük önem verildiğini söyleyebiliriz. Zaten BoJ tarafından derlenen bir araştırma. Peki beklentilerde durum ne? Kısaca söyleyecek olursak çok parlak değil.
Şirketlerle yapılan anketlerden oluşturulan bir rapor bu ve genel görüntü önceki çeyreğe göre beklentilerde gerileme yaşandığına işaret ediyor. Rapora göre şirketlerin bir yıllık enflasyon beklentileri %1.4’den %1.2’ye gerilerken, üç yıllık beklentiler %1.5’den %1.4’e, beş yıllık beklentiler ise %1.6’dan %1.5’e gerilemiş durumda. Yani enflasyonun önümüzdeki sene yaz aylarında %2’lik hedefi bulacağına inana BoJ’un aksine Japon şirketler 5 sene içinde bile hedefin yakalanamayacağı düşüncesinde.
Şu an zaten devasa bir varlık alım programı ile enflasyonu yükseltmeye çalışan BoJ’un elindeki tek çare programı biraz daha büyütmek gibi görünüyor. Geçtiğimiz sene Ekim ayında en son varlık alım programının büyüklüğünü yıllık 60-70 trilyondan 80 trilyona yükselmişti ve önümüzdeki aylarda yeni bir kararla bunu 100 trilyon üzerinde çıkarması şaşırtmayacak.
BoJ’un ultra gevşek para politikasına başlaması yene son yıllarda büyük değer kaybettirdi. Şöyle ki 2012 yılında 80 bölgesinde dalgalanan USDJPY üç yıl içinde 125.00 üzerine kadar tırmandı ve şu anda 120.00 seviyelerinde. Yani yen dolara karşı üç yılda %50 değer kaybetti. GBPJPY’de de durum pek farklı değil fakat EURJPY’deki yükseliş göreli biraz daha sınırlı. Bunun nedeni BoE ve Fed faiz artışlarına göz kırparken, ECB’nin daha fazla gevşemeyi gündemde tutması. 
Daha kısa vadeli bakarsak USDJPY’nin bu sene başladığı seviyelere çok yakın olduğunu görüyoruz. 125.00 üzerine kadar tırmandıktan sonra Ağustos’ta borsalarda yaşanan aşırı volatilite pariteyi 116.00 seviyelerine kadar çekmişti. Aradan geçen sürede ise bir miktar toparlanarak 120.00 bölgesine demir atmayı bildi USDJPY.
Bugün açıklanan Tankan enflasyon raporu sonrası bizce BoJ daha fazla gevşemeyi daha ciddi değerlendirmeye alacak. Öte yandan Fed’in artık önümüzdeki aylarda faiz artışlarına başlaması bekleniyor. Yani son zamanlarda USDJPY’yi yukarı iten iki ülke merkez bankaları arasında para politikası ayrışması yerinde duruyor hatta aradaki makas biraz daha açılacak gibi. Bu nedenle USDJPY için yukarı yönlü trend devam edecek.  Fakat Ağustos ayında yaşandığı gibi kısa vadede ortaya çıkan risklere bağlı olarak geri çekilmeler göreceğiz zaman zaman.
Teknik olarak 116.00 – 115.50 bölgesinin çok çok kritik bir destek ve bahsettiğimiz yukarı yönlü trendin bozulmaması için bu bölgenin kırılmaması gerekiyor. Diğer yanan 2012’den bu yana devam eden yukarı yönlü yükseliş trendinin destek hattı 117.00 seviyelerinden geçiyor şu anda. Yukarı yönlü trendin devamı açısından bu seviye de çok önemli. Yukarıda ise 122.00 – 121.80 bölgesi ilk kritik engel. Son haftalarda kaybolan yukarı iştahın tekrar geri gelmesi için bu bölgenin kırılması gerek. Bu bölgenin tam anlamıyla geçilmesiyle tekrar 125.00 seviyelerine doğru bir hareket hedeflenebilir görüşündeyiz.
Yani USDJPY için stratejimiz şu; 117.00, 116.00 – 115.50 bölgeleri üzerinde tutunduğu sürece satıştan sakınacağız ve yukarıda 122.00 – 121.80 direnç bölgesinin kırılmasıyla 125.00 hedefli alış düşüneceğiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.