USD / CHF Paritesi Yorumu – 25.01.2016

USDCHF’de Yükselişin Arkasında Ne Var?

Son dönemde pariteler oldukça hareketli açıkçası. Bu hareketli paritelerin arasında ise USDCHF’ye ayrıca dikkat çekmek gerek bizce. Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz yıl bu zamanlarda İsviçre Merkez Bankası sessiz sedasız aldığı kararla uyguladığı kur barajını kaldırarak ve ardından faizlerinde 50 baz puanlık bir indirime giderek mevduat faizini -%0.75’e çekmişti.
İsviçre Merkez Bankası’nın uyguladığı bu politikanın arkasında ise değerli frank istememeleri vardı tabi ki. Her ne kadar şuanda böyle bir baraj olmasa da SNB zaman zaman piyasalara müdahale ederek frank satıyor ve frangın değer kaybetmesini sağlıyor.
Bu senaryo da EURCHF ve USDCHF’de yukarıları getiriyor tabi ki. SNB Başkanı Jordan ise mikrofon başına geçtiği zamanlarda yaptığı açıklamalarla değerli frank istemediklerini hala hatırlatıyor.
Bu hafta ekonomik takvime baktığımızda İsviçre tarafından USDCHF’yi etkileyecek önemli bir veri göze çarpmasa da ABD’den gelecek veriler ve özellikle FOMC tutanakları sonrası paritede hareketlilik yine oldukça fazla olacak diyebiliriz.
USDCHF’de 1.00 üzerine çıkıldıktan sonra yükselişlerin hız kazanabileceğine bir çok kez dikkat çekmiştik zaten ve geçen hafta gelen yükselişle de kendini 1.01 bölgesi üzerine atan paritede alıcıların hakimiyeti elden bırakmaması halinde yukarıda 1.0180 bölgesi geçilirse 1.02 ve ardından 1.03 bölgesine doğru yükselişlere şahit olabiliriz. Gevşemelerde ise 1.0000 ve 0.9860 seviyeleri satıcıların hızını kesebilir. Kısa vadede gevşemeler yaşansa da orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.