USD / CHF Paritesi Yorumu – 19.03.2015

USDCHF Orta Vadede Ne Olur?

İsviçre merkez bankası SNB üç ayda bir düzenlenen olağan toplantısında beklendiği gibi politika faizini %-0.75 seviyesinde sabit tuttu.
Döviz piyasalarında aktif olarak müdahale etmeye devam edeceğini söyleyen SNB para politikasını formüle ederken kurların enflasyon ve ekonomi üzerindeki etkilerini hesaba katacağını açıkladı.
SNB beklendiği 2015 büyüme ve enflasyon tahminlerini sırasıyla %2.0’den %1.0’e ve %-0.1’den %-1.0’e revize etti. 2016 enflasyon tahmini de %0.3’den %-0.5’e çekildi.
Özellikle 2015 birinci yarıda ekonomide dikkate değer bir zayıflama olacağını açıklayan SNB global ekonomide gerçekleşmesi beklenen iyileşmenin destekleyici bir faktör olduğuna dikkat çekti. Ayrıca enflasyonun önümüzdeki iki sene içinde %2’lik hedefe ulaşmayacağını söyledi SNB.
Şimdilik yeni bir gevşeme hamlesi gelmedi fakat SNB aktif olarak CHF satmaya devam edeceğinin net sinyalini verdi. Ayrıca birinci yarı sonunda büyüme ve enflasyon SNB’nin beklentilerini karşılayamazsa bu sene içinde yeni faiz indirimleri gelebilir.
USDCHF’de dünkü FOMC kararları sonrası gelen dibin orta vadede taban olmasını bekliyoruz ve 1.02 hedefle gevşemeler orta vadeli alış fırsatı olur düşüncesindeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.