USD / CHF Paritesi Yorumu – 10.12.2015

SNB Faizleri Değiştirmedi

İsviçre merkez bankası SNB 2015 yılın son para politikası kurulu toplantısında beklendiği gibi faizlerde bir değişiklik yapmadı. Mevduat faizi %-0.75, üç aylık Libor faizi hedef bandı da %1.25 – %-0.25 seviyesinde sabit bırakıldı.
2015’in kuşkusuz en sansasyonel hamlesi SNB’den Ocak ayında gelmişti. Sürpriz bir kararla 1.20 EURCHF tabanını kaldıran SNB piyasalarda büyük bir kaosa neden olmuş ve böylesi ciddi bir kararı piyasaları hazırlamadan sürpriz bir şekilde verdiği için de eleştirilere maruz kalmıştı.
Negatif enflasyon ve düşük büyümeyle aşırı düşük faizlerle mücadele etmeye çalışıyor SNB ve kararlar sonrası basın toplantısı düzenleyen başkan Jordan gerektiği taktirde yeni faiz indirimlerinin masada olduğunu ifade etti. Ayrıca gerekeni yapmak için döviz piyasalarında da aktif olmaya devam edileceğine dikkat çekti SNB. Daha anlaşılacak şekilde söylersek ‘eğer frank aşırı değerlenirse satarak doğrudan müdahale ederiz’ dedi.
Geçtiğimiz hafta ECB’nin attığı yeni gevşeme adımlarının beklenen şiddette olmaması zaten SNB üzerinden yükü önemli ölçüde almıştı ve beklendiği gibi SNB’den yeni bir para politikası hamlesi gelmedi bugün. Karar metni ve Jordan’dan da çok farklı bir yorum veya yönlendirme yok.
SNB’nin aşırı güvercin durumu ve piyasalara doğrudan müdahale için hazırda beklemesi frankın aşırı değerlenmesini neredeyse imkansız hale getiriyor. Bu nedenle Fed’in de parasal sıkılaşmaya başlamasıyla özellikle USDCHF’deki geri çekilmelerin kalıcı olması beklenmemeli ve orta/uzun vadeli alış fırsatı olarak görülmeli görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.