USD / CAD Paritesi Yorumu – 20.01.2016

BoC: 0.50% Şimdilik İyi

Kanada Merkez Bankası BoC politika faizini %0.50  seviyesinde sabit tuttu. Petrol fiyatlarındaki düşüşün devamı nedeniyle BoC’den 25 baz puanlık düşüş beklentisi içinde olanlar vardı fakat BoC bu beklentide olanları ters köşeye yatırdı.
Ekonomideki yavaşlamanın ve enerji fiyatları üzerindeki baskının yarattığı deflasyonist baskıların CAD’in değer kaybetmesi kaynaklı enflasyonist baskılardan daha güçlü olduğunu söyleyen BoC, enflasyon üzerinde baskı yaratan bu faktörlerin ortadan kalkmasıyla 2017’de %2’ye doğru yükseliş bekliyor.
2016’da %1.5, 2017’de ise %2.5 büyüme bekleyen BoC enflasyon görünümünün dengeli olduğu görüşünde ve faizlerle ilgili ileriye dönük bir yönlendirme göremiyoruz karar metninde.
Kanada’nın başı enflasyon değil büyüme ile dertte. Aralık ayında açıklanan enflasyon raporunda beklenti altı kalsa da TÜFE’nin %1.0’den %1.4’e yükseldiğini gördük. Çekirdek TÜFE ise %2.1’den %2.0’ye hafif bir gerileme yaşamıştı. Büyüme ise Eylül ayında %0.5 geriledikten sonra Ekim ayında %0.0 ile beklenti altı kalmıştı.
BoC faiz indirimi yapmayınca CAD değer kazandı ve USDCAD 1.4620’lerden 1.45 altına kadar geriledi anlık tepki ile fakat sonrasında petrolün satış yemesiyle verdiklerinin büyük bölümünü geri aldı. En ciddi direnç 1.47 seviyesi ve bu direncin aşılmasıyla birlikte yükseliş 1.50’lere kadar kademeli devam edebilir. Tabi bunun için petrol üzerindeki baskının devam etmesi gerekiyor. Ayrıca Cuma günkü Kanada enflasyon raporu da yakından takip edilmeli.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.