USD / CAD Paritesi Yorumu – 15.01.2016

CAD Bu Yıl da Kederli!

Son dönemde petrol fiyatlarındaki düşüşten haberi olmayan kalmadı artık. Bugün itibariyle petrolün varil başına fiyatı psikolojik seviye olan 30 doların altına gerilemiş durumda ve son 12 yılın en düşük seviyelerinde. Bu durumda önemli petrol ihracatçısı olan Kanada’nın para birimi CAD’e de uzun süredir dikkat çektiğimiz gibi negatif yansıyor ve USDCAD’de yukarıların gelmesi kaçınılmaz oluyor.
Tabi ki bu yükselişin arkasında çok büyük oranda petrol fiyatlarındaki düşüş olsa da Kanada’dan beklenti altı kalan veriler de yukarı yönlü hareketin devam etmesine tuz biber oldu diyebiliriz. 2015 yılı içerisinde Kanada Merkez Bankası’nın (BoC) da 2 kez faiz indirimine gitmesi ve USD’nin ise Fed’in faiz artırım sürecine başlamasıyla birlikte kuvvetli devam etmesinin etkisini de es geçmemek gerek.
USDCAD son 13 yılın en yüksek seviyelerinde ve yükselişler devam ediyor. Zaman zaman petrol fiyatlarında toparlanma veya gelen verilere bağlı olarak gevşemeler yaşansa da yükseliş trendi bozulmuş değil.
Petrol fiyatlarında bir yükselişten bahsedebilmek için önümüzde nasıl herhangi somut bir sebep yoksa USDCAD’de de düşüşlerin kalıcı olması için için şuan bir sebep karşımıza çıkmıyor. Çin’de yaşanan yavaşlamanın da etkisiyle küresel boyutta düşük talep ve OPEC’in petrol üretiminde frene basmaması sebebiyle oluşan arz fazlası petrol fiyatları üzerindeki baskıyı önümüzdeki dönem de devam ettirecek gibi gözüküyor.
 
Bu da yazımızın başında söylediğimiz gibi USDCAD’de yükselişlerin devam etmesi anlamına geliyor tabi ki. Paritede yukarı yönlü hareketin devam etmesiyle birlikte 1.4550’ler en yakın direnç bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölge üzerinde günlük kapanışlarla orta ve uzun vadede 1.50’lere doğru kademeli olarak yükselişlerden söz edebiliriz. Gevşemelerde ise 1.4330 ve 1.4180 seviyeleri satıcıların hızını kesebilir.
cad
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.