USD / CAD Paritesi Yorumu – 09.10.2015

Kanada’dan İstihdam Verileri ve USDCAD

Kanada’dan istihdam verileri açıklandı. İşsizlik oranı beklenmedik bir şekilde %7.0’den %7.1’e yükselirken istihdamda 12.1 bin ile beklentiden daha yüksek bir artış var.
İşsizlik oranındaki yükseliş çok faza değil, istihdamda da beklenenden daha hızlı bir artış var. Yani ilk bakışta hiç fena değil gibi görünüyor fakat detaylar tamamen farklı bir hikaye anlatıyor. İstihdamdaki artışın tamamı yarı zamanlı işlerden geliyor. Hatta tam zamanlı işlerde büyük bir düşüş bile var. Tam zamanlı istihdam Eylül ayında 61.9 bin düşerken, yarı zamanlı işler 74.0 bin artmış. Yani manşet rakamdaki iyimserliği detaylardaki zayıflık silip atıyor.
FOMC faiz artışı beklentilerinin ötelenmesi, Orta Doğu’daki gerginliğin Rusya ile yeni bir boyuta ulaşmasının petrol üzerinde yarattığı yukarı yönlü baskı gibi faktörler USDCAD üzerinde baskı yaratıyor ve iki buçuk ay sonra bugün ilk kez 1.29 seviyesinin altı görüldü. Fakat hem zayıf istihdam raporu hem de 100 günlük hareketli ortalama desteğinden gelen kar alımları nedeniyle USDCAD’de şu anda 1.30 direncine doğru bir hareket görüyoruz.
1.30 altında kaldığı sürece 1.28 baskısının devam etmesini bekliyoruz. Ayrıca Orta Doğu’daki gerginliğin Rusya’nın devreye girmesi ile bir doz daha yükselmesinin petrol ile ilişkisi CAD’e destek olmaya devam edecek bizce. Yani şimdilik alış yerine yükselişler satış fırsatı olarak görülmeli bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.