USD / CAD Paritesi Yorumu – 08.02.2016

Petrol CAD’i Üzmeye Devam Edecek Mi?

Son dönemde piyasaların gündeminden petrol eksik olmuyor. 20 dolarlara kadar geriler mi yoksa OPEC üyesi ülkeler ortak bir karara varıp üretimde kesintiye gider mi ve petrol fiyatlarında yeniden bir yükselişe şahit olur muyuz ? gibi sorular herkesin kafasında dolaşıp duruyor.
Biz de yazımızın başına petrol ile giriş yaptık ama aslında konumuz petrol değil, petrol fiyatlarındaki hareketlerden en çok etkilenen paritelerden olan USDCAD. Öncelikle USDCAD’den de bahsetmeden neden-sonuç ilişkisini kurabilmek için kısa bir bilgi verelim.
Kanada bildiğimiz gibi önemli bir petrol üreticilerinden ve petrol fiyatlarındaki düşüşten en olumsuz etkilenen para birimlerinin başında da CAD geliyor. Yani petrolün değer kaybetmesi=Kanada Doları’nın değer kaybetmesi de diyebiliriz kısaca. Geçtiğimiz yıl da malum, petrol fiyatlarındaki düşüş seneye damgasını vurmuştu ve USDCAD 1.18 bölgesinde selamladığı 2015 senesini 1.38 bölgesinde geride bırakmıştı. Kanada Merkez Bankası’nın da faizlerde iki kez indirime gitmesinin etkisini de parantez içinde belirtmeden geçmeyelim. Ardından petrol fiyatlarının 30 dolar altına kadar gerilemesi de 2016 yılının başlarında pariteyi 1.4680’lara kadar taşımıştı.
Peki madem petrol fiyatları üzerinde baskı olması USDCAD’i yukarılara taşıyordu petrol fiyatları yükselmediği halde neden parite bu seviyelere kadar geriledi sorularını duyar gibiyiz. Geçtiğimiz haftalarda Rusya Enerji Bakanı Novak’tan OPEC ve OPEC dışı ülkelerin petrol üretiminde kesintiye gidebileceği yönünde açıklamaları, OPEC üyesi ülkelerin petrolün 30 doların altında kalmaya devam etmesiyle birlikte acil toplanabileceği gibi haberler ile petrol fiyatlarında zaman zaman toparlanmalara şahit olduk. Bu senaryo ise ise USDCAD’de geri çekilmeleri beraberinde getirdi.
Tabi ki sadece petroldeki hareket değil, gelen kar alımları ve özellikle USD’nin son günlerde güç kaybetmesi de USDCAD’de 1.36’lara kadar bir hareket görmemizde pay sahibi oldu. Ancak söylediğimiz gibi kısa vadede bu tarz gevşemeler yaşanması son derece normal ancak OPEC’in petrol üretiminde kesintiye gitmeye yanaşmaması ve bir yandan da İran faktörünü göz önünde bulundurursak petrol fiyatlarının düşük seyretmesi ile  orta ve uzun vadede ise hala yukarı yönlü hareketin devam etmesini bekliyoruz.
Haftaya ise küresel büyüme kaygıları ile üzerinde baskı ile başlayan ham petrolün varil başına fiyatı 30 dolarlara kadar gerilemiş durumda. USDCAD’de ise yukarı yönlü hareketlilik yaşanıyor haftanın ilk işlem gününde. 1.3950 üzerine kendini atan paritede yeniden 1.40 bölgesi üzerine çıkılırsa gözlerimiz yukarıda ilk olarak 1.41 ve 1.4150-60 seviyelerinde olacak. Gevşemelerde ise 1.3840 ve 1.3720 en yakın destek seviyelerimiz. Ardından 1.3640 seviyesi desteği oldukça kritik önem taşıyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.