USD / CAD Paritesi Yorumu – 06.10.2015

İki Komşudan Aynı Anda Aynı Veri

ABD’den Ağustos ayı ticaret dengesi açıklandı. Gelen veriye göre 48.33 milyar ile piyasanın beklediğine çok yakın bir ticaret açığı vermiş ABD ekonomisi Ağustos ayında. İhracatta %2.0 gerileme, ithalatta ise %1.2 artış var.
Bölge bazlı baktığımızda Meksika’ya olan ihracatta %6.9, AB’ye olan ihracatta %2.2, Çin’e olan ihracatta %3.5 gerileme görüyoruz. Kanada’ya yapılan ihracatta %0.7, Japonya’ya ise %2.2 artış var. İthalatta ise en büyük gerileme %9.2 ile Orta ve Güney Amerika bölgesine yaşanmışken, AB’den ithalat %5.0, Japonya’dan ise %3.5 düşüş yaşadı. Çin’den ithalatta ise %7.4 artış görüyoruz.
Aynı anda ABD’nin kuzey komşusu Kanada’dan da ticaret dengesi raporu yayınlandı. ABD gibi Kanada da ticaret açığı verdi fakat 2.53 milyar ile ABD’ye göre çok daha küçük ölçekte. Ama beklentilerin iki katından daha fazla bir ticaret açığı rakamı bu.
Kötü veri ile birlikte son dört gündür soluksuz düşen USDCAD paritesinde bir toparlanma gördük. Toparlanan petrol fiyatları ve ABD’den gelen zayıf istihdam raporu nedeniyle USDCAD 400 pipse yakın bir düşüşe imza attı son bir hafta içinde.
1.3050 – 1.30 bölgesi desteğinden daha önce olduğu gibi bir toparlanma gelmesi şaşırtıcı değil. Bu bölgenini kırılması durumunda ise düşüş 1.28’lere kadar devam edebilir. USDCAD paritesinden bahsederken gözümüz bir yandan da petrolde. Ham petrolden 50 dolara doğru gelecek bir hamle USDCAD’in 1.28 hareketine hız katar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.