USD / CAD Paritesi Yorumu – 02.12.2015

Kanada Merkez Bankası İyimser

Kanada merkez bankası BoC beklendiği gibi politika faizini %0.50’de sabit bıraktı. Petrol fiyatlarındaki gerilemenin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerine çare olarak bu sene iki kez 25 baz puanlık indirmişti BoC.
Dün yayınlanan üçüncü çeyrek büyüme verileri Kanada’nın resesyondan çıktığını gösteriyordu fakat çeyreğin son ayındaki daralma ilerisi için de pek rahatlık vermedi piyasalara. Ama merkez bankası Eylül’deki daralmayı pek de sorun etmemiş gibi görünüyor.
Büyüme dinamiklerinin genel olarak Ekim ayı görünümüyle paralel olduğunu söyleyen BoC global ekonominin de tahminleri çerçevesinde geliştiğine dikkat çekti. Enflasyon için de Ekim ayı görünümüne paralel diyen BoC istihdamın ise dayanıklı olduğu görüşünde. Banka ayrıca dördüncü çeyrekte büyümenin ılımlılaşmasını 2016’de ise potansiyelin üzerine yükselmesini bekliyor.
Yani gelecek için karamsar değil hatta iyimser bir BoC görüyoruz ve yeni bir faiz indirimi yakın zamanda olası görünmüyor. Dolayısıyla kararların gelmesiyle birlikte USDCAD satışlarına tanıklık ettik. OPEC’in üretimde kesintiye gideceğine dair haberler ise satışları daha da derinleşti ve USDCAD 1.34’den 1.33’lere kadar çöktü.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.