USD / CAD Paritesi Yorumu – 01.12.2015

Kanada Ekonomisi Eylül’de Daraldı

Kanada ekonomisinde teknik resesyon sona erdi. 2015 ilk çeyrekte %0.78, ikinci çeyrekte %0.30 daralan Kanada ekonomisi biraz önce Kanada istatistik ofisi tarafından açıklanan verilere göre üçüncü çeyrekte yıllıklandırılmış bazda %2.3 büyüdü.
Eylül ayına ait aylık büyüme verisi ise toparlanmanın kalıcı olmayabileceği endişelerine neden oluyor. Gelen rakamlara göre üçüncü çeyreğin son ayında %0.5’lik bir daralma var. Sektörel olarak madencilik, petrol ve kısmen imalat sektöründeki gerileme dikkat çekiyor ve Eylül’deki daralmanın kaynağı bu üç sektör.
Son haftalarda 1.34 – 1.32 bandına hapsolan USDCAD büyüme raporunun ardından hızlı bir ralli ile 1.34 seviyelerini test etti fakat petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle bu bölgeden kar alımlarına maruz kaldı.
Kanada’dan bu hafta içinde merkez bankası para politikası kararları ve istihdam raporu gibi diğer önemli veri/gelişmeler var. Paritenin kısa vadede kaderini bu haftaki Kanada ve ABD verileri belirleyecek. Uzun vadede ise yukarı yönlü trend devam ediyor ve yukarıda 1.3450 – 1.34 bölgesinin kırılmasıyla birlikte yukarı yönlü hareket kaldığı yerden kademeli olarak 1.40’lara doğru devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.