USD / CAD Paritesi Yorumu – 01.09.2015

Petroldeki Düşüş Resesyona Soktu

Petrol fiyatlarındaki düşüş Kanada’yı teknik olarak resesyona soktu. İki çeyrek üst üste negatif büyüme teknik olarak resesyon olarak nitelendiriliyor ve biraz önce Kanada’dan gelen verilere göre ülke ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış bazda %0.5 daraldı, birinci çeyrek büyüme ise %-0.6’dan %-0.8’e revize edildi.
Hane halkı harcamaları %2.3 artarken, kamu harcamaları %1.2 artış kaydetti. Büyümeye en büyük darbe ise özel sektör yatırımlarından, %7.9 gerileme var. İhracatta %0.4 artış, ithalatta ise %1.5 düşüş dikkatimizi çekiyor.
Yani sıkıntı özel sektör yatırımlarında. Petrol fiyatlarındaki düşüşün sektörde karları eritmesi ile şirketler daha temkinli ve yatırım planlarını tekrar gözden geçiriyorlar. 
Son toplantısında 25 baz puan faiz indiren Kanada merkez bankası 2015 büyüme tahminini %1.9’dan %1.1’e düşürmüştü. Yani BoC’yi çok şaşırtacak bir sonuç değil. Ayrıca piyasanın daha kötü bir büyüme rakamı beklediğini de not edelim.
Cuma günü ABD ile birlikte Kanada’dan da istihdam verileri yayınlanacak. Petrol ve bağlantılı sektörler Kanada ekonomisi hayati önemde ve fiyatlar üzerindeki baskının devam etmesi hem büyüme hem de enflasyonu frenleyecek. Kanada merkez bankası önümüzdeki hafta para politikası kararlarını açıklıyor. Faizlerin bu toplantıda sabit bırakılması bekleniyor fakat yeni indirimler için kapı kapalı değil.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.