Uluslararası Türev / Hisse Senedi Piyasaları

  • Geride bıraktığımız işlem gününde ECB’den gelen faiz indirimi ve olumlu yönde gelişen ticari gelişmelerin etkisiyle S&P500 endeksi günü %0.3 yükselişle kapadı. ECB’nin piyasaları destekleyen teşvik edici tedbirleri ana endekslerdeki yükselişin Eylül ayında da devamını sağlayacağını söyleyebiliriz. Dow Jones Industrial Average% 0.2, Nasdaq Composite ise % 0.3 arttı. Russell 2000’de (-0.04%) günü hafif satıcılı kapadı.
  • ABD – Çin ticari gelişmelerine bakacak olursak, ABD Başkanı Donald Trump ise 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan % 25’lik verginin yüzde 30’a çıkarılması kararını iki hafta süreyle ertelediğini açıkladı. Başkan ayrıca, Çin’in büyük miktarda ABD tarım ürünü satın almasını beklendiğini belirtti. İki tarafın ticaret görüşmelerinden önce gerginlikleri azaltmaya istekli görünmesi piyasanın toparlanmasına yardımcı oluyor. Bu durum ticarete duyarlı S&P500 malzeme (+%0.7), bilgi teknolojileri (+%0.5) ve tüketici isteğine bağlı  (+%0.5) sektörlerde yükseliş yaşanmasını sağladı.  Enerji ve sağlık hizmetlerinde ise kayıplar görüldü. Birçok enerji hissesi, petrol fiyatlarındaki (55.13, -0.61,% -1.1) düşüşe bağlı olarak satıcılı seyir yaşadı.
  • ECB’nin mevduat oranını% -0.4’ten% -0.5’e indiren ve 1 Kasım’da niceliksel gevşemeye devam edeceğini açıklaması hisse senedi piyasalarını destekleyen diğer önemli bir faktör oldu. Enflasyon görünümü iyileşene kadar faiz oranlarının uzun süre daha mevcut seviyelerde veya daha düşük seviyelerde kalabileceği belirtildi. Euro Bölgesi’nde zayıflayan ekonomi, ABD – Çin ticaret savaşları, enflasyonun % 2’lik hedefin altında seyretmesi gibi faktörler ECB’nin bu kararı almasında etkili olduğu belirtildi.
  • ABD Hazine piyasası Perşembe günü bazı belirgin fiyat dalgalanmaları yaşadı. 2 yıllık getiri beş baz puan artarak% 1.72’ye, 10 yıllık getiri  altı baz puan artarak% 1.79’a yükseldi. ABD Doları Endeksi,% 0.3 düşüşle 98.37 seviyesine gerileyerek euro karşısında yükseliş yaşadı.
  • Ayrıca, Perşembe günkü bazı hisse senetleri haberlerinde göze çarpan Oracle (ORCL 53.89, -2.40,% -4.3) ve SmileDirectClub (SDC 16.67, -6.33, -% 27.5) oldu.  Oracle’da 2. Çeyrek hisse başı karı (EPS) beklentilerin biraz altında kaldığı görülürken, şirketin CEO’su Mark Hurd sağlık sorunları nedeniyle kısa bir süre işlere ara vereceğini açıkladı.  SmileDirectClub büyük bir hayal kırıklığı yaratarak halka arz fiyatı olan 23 dolar’ın altında kalarak dünkü kapanışı 20.55 dolardan yaptı.
  • Dün ABD’de açıklanan çekirdek tüketici enflasyonu 1 yılın zirvesine çıktı. ABD’de gıda ve enerji fiyatlarının içerilmediği çekirdek tüketici fiyatları endeksi beklenenin üzerinde artarak son bir yılın en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Bu durum, Çin mallarına bu ay uygulanacak ve Amerikalılar için fiyatların daha da yükselmesine neden olabilecek ek gümrük tarifesi öncesi enflasyonun zaten yükselmekte olduğunu işaret ediyor. Bugün ise piyasaların takip edeceği en önemli veri ABD perakende satışlar olacak.

Oracle

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.