Uluslararası Piyasalar Raporu – 27.06.2015

Çin’de Faiz İndirimleri, Yunanistan’da Referandum

En son 10 Mayıs’ta faiz indiren Çin merkez bankası PBoC’den Kasım ayından bu yana dördüncü kez faiz indirimi geldi. Bir yıllık borç verme faizini 25 baz puan indirimle %4.85’e çeken banka bir yıllık mevduat faizini de yine 25 baz puanlık kesintiyle %2.0’ye indirdi. Ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmelere ve çiftçilere kredi veren bankalar için munzam karşılık oranına da 50 baz puan indirim geldi.
PBoC en son 2008 sonunda finansal krizin zirvede olduğu dönemde aynı anda faiz ve munzam karşılık indirimi yapmıştı. Yetkililerin büyüme ile ilgili endişelerinin oldukça büyük olduğunu gösteren keskin bir hamle. Geçtiğimiz sene %7.4 ile son 25 yılın en düşük büyüme performansına imza atan Çin ekonomisi için liderler bu sene %7.0 hedefi koydular. 
Gelen veriler %7.0’lik hedefin de tehlikede olabileceğini gösteriyor. Kararlar sonrası yayınlanan açıklamada PBoC, faiz ve munzam karşılık indirimlerinin büyümenin dengelenmesine yardımcı olacağını ve temkinli para politikasına devam edileceğini duyurdu. İndirimlerin Şangay borsasının iki haftada %20 değer kaybetmesinin hemen ardından geldiğinin de altını çizelim.
Yunanistan görüşmelerinin sonuçları ile birlikte hafta açılışında fiyatları etkileyecek önemli bir gelişme. AUD ve NZD gibi para birimlerine destek olabilir. 
Bu arada Yunan başbakan Tsipras dün gece kreditörlerin sunduğu teklifleri 5 Temmuz’da referanduma götürme çağrısı yaptı. Referandum çağrısının cumhurbaşkanı tarafından onaylanması gerekiyor ve muhalefetin cumhurbaşkanından istediği de bu. Aynı anda Euro Bölgesi maliye bakanları Yunanistan’ı kurtuluşa ulaştırmak için bu akşam son bir deneme için toplanıyorlar.
Gelen haberlere göre bazı bankalar önünde paralarını çekmek isteyen insanların oluşturduğu uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Bu akşam başlayacak olacak Eurogroup Zirvesi’nden de bir anlaşma çıkmaması durumunda ülkede sermaye kontrollerinin devreye sokulacağı ve bir kaç günlük banka tatili uygulanacağı spekülasyonları var.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.