Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 31.12.2015

Asya Piyasaları 2015’e Nasıl Veda Ediyor?

Yılın son Asya seansında yeni yıl arifesi nedeniyle bir çok borsa kapalıydı. Açık olan borsalara baktığımızda satıcılı bir seyir görüyoruz. Çin Şangay endeksi %0.94 ekside, Avustralya ASX endeksi ise %0.45 ekside kapattı son Asya seansını.
Avustralya’dan özel sektör kredileri açıklandı ve %0.4 ile beklenti altı kaldı. Avustralya ekonomisindeki dönüşüm devam ediyor. Yıllarca madencilik ve emtia ihracatı ile büyüyen Avustralya, Çin’de muslukların kısılmasıyla kendi içine döndü ve ekonomiyi imalat ile hizmetler sektörüne yönlendirme çabaları var.
Şu ana kadar bu dönüşüm istenen hızda gitmiyor her çeyrek yayınlanan sermaye harcamaları raporundan anladığımız kadarıyla. Fakat işsizlik oranı ve büyüme gibi veriler gidişatın çok fazla endişe verici olmadığını da gösteriyor. 
Majörler arasında gecenin en büyük hareketi AUDUSD’de. Zayıf veriye rağmen 0.7320’lere kadar yükselen AUDUSD son üç haftanın en yüksek seviyelerine tırmandı. Son bir kaç aydır kabaca 0.75 – 0.70 bant hareketine devam ediyor parite ve önümüzdeki bir kaç hafta daha bu hareket devam edebilir. Sıkça belirttiğimiz gibi 0.75 bölgesi RBA için kırmızı çizgi ve bu seviyenin üzerine doğru gelecek hareketlerin kalıcı olmasını beklemiyoruz.
Avrupa’da bir çok borsanın kapalı olacağı günde ABD’den öğleden sonra gelecek olan veriler takip edilecek. 15.30’da haftalık işsizlik başvuruları yayınlanıyor ve beklenti 274 bin. 16.45’de ise Chicago PMI yayınlanıyor ve piyasa beklentisi 50.4.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.