Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 31.08.2015

Piyasalar Haftaya Nasıl Başladı?

Jackson Hole’dan heyecan verici mesajlar gelmemesi üzerine piyasalar yön için tekrar yüzünü Çin’e döndü. Hafta sonu bir İngiliz basın kuruluşunda çıkan habere göre yetkililer borsadaki düşüşün önüne geçmek için yapılan hisse alımlarına son verecek. Bunun yerine piyasanın dengesini bozanları bulma ve cezalandırma yönündeki çalışmalara ağırlık verilecek.
Şangay endeksi haftaya bu haberin gölgesinde başladı. Sabah seansını %2.5 ekside kapatan endeks şu anda %1.5 üzerinde ekside. Diğer bölge borsalarının da kırmızıda başladığını görüyoruz yeni haftaya. Japonya Nikkei %1.28, Avustralya endeksi ise %1 üzerinde ekside kapattı haftanın ilk gününü.
Gecenin en önemli verisi Yeni Zelanda’dan iş dünyası güven endeksi. -15.3’den -29.1’a gerileyen endeks en son 2009 krizi sırasında bu seviyelere kadar gerilemişti. Süt ürünleri fiyatlarında yaşanan düşüş ve Çin’deki kriz Yeni Zelanda işletmecilerini derinden etkiliyor. Merkez bankası RBNZ’nin büyüme ve enflasyonu desteklemek amacıyla faiz indirimlerine önümüzdeki aylarda devam etmesi bekleniyor.
Çin’in haftaya zayıf başlaması ve kötü veri NZDUSD’yi gecenin en zayıf paritelerinden biri yaptı. EURUSD ve GBPUSD haftaya alımlarla başlarken NZDUSD 0.64 desteğine bastırıyor. AUDUSD’de de Çin etkisiyle baskılı.
Piyasalar için çok önemli bir hafta. Çin’de yaşanan dengesizliklerin Eylül faiz artışı ihtimalini azaltması sonrası bu haftaki kritik istihdam ve PMI verilerinin hayal kırıklığı yaratması Eylül ayında faiz artışı için kapıyı tamamen kapatır. Herkes nefeslerini tuttu ve bu verileri beklemeye geçti.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.