Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 31.07.2015

FOMC Sonrası Dolara İstihdamdan Soğuk Duş

FOMC Çarşamba günü faiz artışları öncesi istihdamda biraz daha toparlanma görmek istediğine vurgu yapmıştı ve hemen sonrasında paylaştığımız analiz raporumuzda artık gelecek olan her bir istihdam verisinin öneminin daha da arttığını paylaşmıştık.
Biraz önce ABD’den gelen çeyreklik istihdam maliyet endeksi önceki çeyreğe göre %0.7’den %0.2’ye gerilerken %0.6’lık beklentinin de çok altında kaldı. Aynı endeksin detaylarına baktığımızda önceki çeyrek %0.7 artan maaşların da sadece %0.2 arttığını görüyoruz.
Zayıf veriler dolarda hızlı bir geri çekilme getirdi ve EURUSD, GBPUSD, AUDUSD, NZDUSD gibi paritelerde keskin bir ralli yaşanırken, USDJPY, USDCHF, USDTRY gibi paritelerde hızlı bir gevşeme var.
Son beş yılın en düşük seviyeleri olan 1070 altına göz diken ALTIN ise kötü istihdam verisiyle nefes aldı. Şu an tekrar 1100 seviyesine doğru bir hareket var fakat asıl önemli direnç 1110 – 1105 bölgesi. 
Önümüzdeki Cuma tarım dışı istihdam değişimi ve diğer önemli istihdam göstergeleri açıklanıyor ve o raporun da kötü gelmesi Eylül ayı için ihtimalleri önemli ölçüde azaltacak. Bu da dolar üzerindeki kısa vadeli baskının biraz daha sürmesine neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.