Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 30.11.2015

Piyasalar Önemli Haftaya Hızlı Başladı

Hızlı haftaya hızlı başladık. Asya seansında bolca veri vardı. Japonya’dan başlayalım. Perakende satışlar %1.8 ile beklentilerin iki katı kadar arttı. Öncü sanayi üretimi ise %1.4 ile beklentilerin altında kaldı. Sabaha karşı açıklanan konut başlangıçları da %2.5 artış beklentilerine karşı %2.5 geriledi.
Perakende satışlar iç talep ve enflasyonist baskılar açısından önemli bir veri ve son beş ayın en hızlı yükselişi gerçekleşmiş Ekim ayında. Öncü sanayi üretimi de %1.9’luk beklentinin altında kalmasına rağmen son sekiz ayın en güçlü yükselişine imza attı. Konut başlangıçları ise oldukça oynak bir veri seti, bu nedenle bir aylık veri yerine trende bakmak daha sağlıklı bilgi verir ve son aylarda aşağı yönlü bir trend görüyoruz.
Verilerin yanında neredeyse her hafta bir konuşma yapmadan rahatlayamayan BoJ başkanı Kuroda’dan açıklamalar geldi. Enflasyon hedefine 2016 mali yılının ikinci yarısında ulaşmayı beklediğini söyleyen Kuroda tam zamanlamanın petrol fiyatlarının gidişatına bağlı olduğunu ekledi. Ayrıca Çin ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlamanın ihracatı olumsuz etkilediğine dikkat çekti BoJ başkanı. Açıklamalarının geri kalanına baktığımızda yeni ve sürpriz bir yorum görmüyoruz.
Avustralya ve Yeni Zelanda’dan da önemli veriler yayınlandı. Avustralya’da şirket karları %1.3 ile, özel sektör kredileri ise %0.7 ile beklentiden daha iyi geldi. Yeni Zelanda’da ise ANZ iş dünyası güven endeksi 10.5’den 14.6’ya yükseldi. Yani hem Yeni Zelanda hem de Avustralya verileri pozitif.
Avrupa seansı Almanya’dan beklenti altı perakende satışlar verisi gölgesinde başlıyor. Perakende satışlar piyasalar %0.3 artış beklerken %0.4 geriledi. PMI verileri Almanya ekonomisi ile ilgili endişeleri bir nebze azaltmıştı fakat bu veri rahatlamak için çok erken olduğunu gösteriyor.
Asya borsalarında haftanın ilk seansında Çin dışında kırmızı bir görünüm var. Çin Şangay endeksi %0.26 artıda kapanırken, Japonya Nikkei %0.69, Güney Kore KOSPI %1.82, Avustralya ASX endeksi ise %0.69 ekside kapandı. Pariteler tarafında ise doların hakimiyetinde bir seanstı diyebiliriz. Dolar endeksi 100.23 üzerine tırmanarak sekiz ayın zirvesini gördü ve 12 yılın zirvesi sadece bir kaç pips ötede artık.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.