Tarım Dışı Öncesi Uluslararası Döviz Piyasaları

Tarım Dışı İçin Hazırlıklar Başladı

Tarım dışı istihdam değişimine sadece iki gün kaldı ve bugün tdi değişiminin öncüsü olarak görülen ADP özel sektör istihdam değişimi rakamını öğrendik. Buna göre Eylül ayı içinde özel sektör toplamda 200 binlik bir istihdam yaratmış. Önceki aydan 14 bin daha fazla.
Düz mantıkla Cuma günkü tdi değişiminin de önceki aya göre daha iyi gelmesi gerekiyor fakat aradaki bağlantı o kadar mükemmel değil. En yakın olarak geçtiğimiz aya bakalım. Ağustos ayında ADP önceki aya kıyasla 15 bine yakın artarken tarım dışı istihdam değişimi önceki aya göre 70 bine yakın gerilemişti.
Verinin piyasalar üzerindeki etkisi de çok kısıtlı oldu. USDJPY veri öncesi seviyelerinin altında, GBPUSD ise üzerinde. Diğer yandan EURUSD üzerinde sabahtan bu yana devam eden baskı sürüyor.
Öğleden sonra diğer bir önemli veri de Kanada’dan geldi. Aylık bazda %0.3 ile yıllık bazda ise %0.8 ile beklentiden daha iyi bir büyüme açıkladı Kanada. Kanada merkez bankasından bu sene içinde iki 25 baz puanlık toplam 50 baz puan faiz indirimi geldi. Şimdilik beklemede ve bu veriler de bu bekleme sürecinin devam edeceğini gösteriyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.